www.plavinunovads.lv

Pļaviņas

Pļaviņu pilsēta

 

  • Pilsētas tiesības kopš 1927. gada.
  • Platība: 7 km2.
  • Iedzīvotāji: 3435  (2015. g. 1. janvāris).
  • Attālums no Rīgas 123 km (autoceļš A6), no Aizkraukles 35 km (autoceļi A6, P87).
  • Dzelzceļa stacija Pļaviņas 112 km no Rīgas (līnijā Rīga - Krustpils). 
 

Pilsētas ģērbonis

Pilsētas ģerbonis

Upes labajā krastā atrodas viena no Daugavas krastu mazpilsētām - Pļaviņas.
Pilsētas tiesības Pļaviņas ieguva 1927. gadā. Piepilsētas robežas pirms Pļaviņu ūdenskrātuves izveides sakarā ar HES celtniecību atradās Lokstenes un Oliņkalna pilskalni.
Pie Aiviekstes ietekas Daugavā atradās zviedru kara nometne un uzceltas skanstis. tās saglabājušās arī mūsdienās starp Aiviekstes un Skanstupītes ieteku Daugavā - tagad šajā teritorijā atrodas Draudzības parks.
Pļaviņas kā apdzīvota vieta veidojās uz Stukmaņu muižas zemes 19. gs. 90. gados. Nosaukumu Pļaviņām deva zemnieku mājas ar nosaukumu „Pļaviņas”. Kopš 1956. gada Pļaviņām pievienota neliela pilsētiņa - Gostiņi. Sākumā Gostiņus galvenokārt apdzīvoja ebreji.
Dolomīta namu sienas Pļaviņās apliecina šī novada arhitektūras savdabību.
Daugava pie Pļaviņām
 Daugava pie Pļaviņām
(V.Borzovs, 1882.)
  Pļaviņas robežojas rietumos ar Klintaines pagastu, ziemeļos ar Aiviekstes pagastu, dienvidos aiz Aiviekstes ir Jēkabpils rajona Krustpils pagasts, aiz Daugavas - Sēlpils pagasts. Pilsētu šķērso autoceļš A6 Rīga - Pāternieki, kuram aiz pilsētas ziemeļu robežas uzbūvēts apvedceļš. Sākas autoceļi P37 uz Gulbeni un P78 uz Ērgļiem. Pļaviņas šķērso arī dzelzceļa līnija Rīga - Krustpils un Sākas dzelzceļa līnija uz Gulbeni.

 
Iedzīvotāju skaits:
Aiviekstes pagasts: 740 *
Klintaines pagasts: 775 *
Vietalvas pagasts: 813 *
Kopā Pļaviņu novadā: 5763 * (2783 vīrieši, 2980 sievietes) iedzīvotāji
* - iedzīvotāju skaits uz 01.01.2015.

Pagasti

Vietalvas pagasts
Vārds Vietalva nozīmējot „alvas vieta”. Kā no tautas mutēm dzirdams, sensenos laikos šeit rakta alva. Pagasts ir bagāts ar ezeriem - Vabulītis, Alvītis, Apaļais, Baltenītis, Tulmenītis, teiksmām apvītais Zvanu ezers un citi. Pie Jaunāsmuižas aug viens no Latvijas varenākajiem dižkokiem, kura apkārtmērs ir 7,8 m.
Ievērojamākie apskates objekti - Odzienas pils, Vietalvas luterāņu baznīca, Vietalvas memoriālais ansamblis.

Aiviekstes pagasts
    Šajā pagastā atrodas Odzes ezers - tīrs un bagāts ar zivīm.Ezera krastā izvietojies tūristu un vietējo iedzīvotāju iecienīts sporta un atpūtas komplekss Mežezers. Meža ielokā ir gleznainais Līdaces ezers. Kultūrvēsturiskais mantojums pagastā saistās ar arheoloģijas un arhitektūras pieminekļiem - tādiem kā Puduļu pilskalns, Draudavu senkapi, Krievciema ūdensdzirnavas, trīslaiduma akmens tilts pāri Vesetai. Viena no Aiviekstes pagasta bagātībām ir karjeri - dolomīta, smilts un grants.  

Klintaines pagasts

    Pagastam īpašu savdabību piešķir arheoloģijas pieminekļi- Kaķkalns, Avotiņkalns, Oliņkalns, Vīnakalns un senkapi, Kalnapeļņu senkapi. Valsts nozīmes piemineklis Stukmaņu muižas komplekss. Autoceļa Rīga - Daugavpils 120.km atrodas valsts nozīmes vēstures piemineklis - Robežakmens, kurš apzīmējis robežu starp Rīgas arhibīskapa un Livonijas ordeņa zemēm.

 

 
cheap nhl jerseys cheap hockey jerseys cheap nhl hockey jerseys cheap authentic nhl jerseys china nhl jerseys cheap nhl jerseys china wholesale nhl jerseys cheap nhl jerseys free shipping cheap nfl jerseys online cheap china nfl jerseys online wholesale cheap nfl jerseys cheap nba jerseys cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys china cheap authentic nfl jerseys from china