JDK „Daugaviņa” uzstājas Serbijā

Publicēts: 
07.09.2017 - 12:15

Pļaviņu novada jauniešu deju kolektīvs „Daugaviņa” nes mūsu pilsētas un novada vārdu ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Kolektīvā deju prasmes nostiprina, kā arī krāj neaprakstāmu pieredzi ne tikai Pļaviņu novada ģimnāzijas vidusskolas deju kolektīva dejotāji, bet arī  mūsu skolas iepriekšējo gadu absolventi. Šogad mums bija tas gods piedalīties „INTERETNO” festivālā, kas norisinājās Serbijā.

Savu ceļojumu uzsākām 19. augusta agrā rītā – no Pļaviņām izbraucām 00.30. Tā kā ceļš līdz Serbijai ir ilgs un nogurdinošs, kā pieturvietu punkti bija izvēlētas divas valstis – Polija un Ungārija, protams, lai nokļūtu savā galamērķī, nācās šķērsot arī Čehijas un Slovēnijas valstu robežas.

Lai gan Polijas viesnīcā mēs ieradāmies teju vai pašā vakarā, tas neliedza mums iespēju aplūkot skaistās Cešinas ielas un apkārtni. Nākamajā rītā agri devāmies uz Ungāriju, kurā bija paredzēts ne tikai pārlaist nakti, bet arī iepazīstināt pilsētas Kiskunhalas iedzīvotājus ar latviešu tautas dejām. Ar Kiskunhalu ikdienas dzīvi, svarīgākās ēkas, kā arī populāro mežģīņu muzeju mūs iepazīstināja viens no pilsētas kultūras dzīves veidotājiem un mūsu sens Pļaviņu atbalstītājs Gabors. Kad divas dienas bijām pavadījuši Ungārijā, mēs devāmies uz Serbiju.

Galvenā festivāla norises pilsēta bija Subotica, tomēr koncertus mēs sniedzām arī citās Serbijas pilsētās – Sentā, Srobranā, kā arī Paličas atpūtas parkā. Lai arī gaisa temperatūra pārsniedza 36 grādus pēc Celsija, mēs labi pavadījām laiku ne tikai dejojot, bet arī dodoties dažādās ekskursijās un iepazīstot serbu kultūru un vēsturi. Ļāvām serbiem ne tikai iepazīties ar latviešu tautas dejām, tautas tērpiem, bet arī reliģisku dziesmu, dziedot to baznīcā festivāla noslēguma dienas dievkalpojumā.

Tāpat kā jebkurā ceļojumā, arī mūsu bija gan kāpumi, gan kritumi. Gadījās sastapties gan ar ļoti laipniem, gan nelaipniem cilvēkiem. Var gadīties arī neparedzēti veselības traucējumi vai kāda trauma, tomēr par laimi mūsu kolektīvā dejo arī ārsti, kas ātri un profesionāli varēja situāciju vērst par labu. Iepazīstoties ar citu valsti un citu kultūru, jāpievērš arī uzmanība ēdienam, jo tas noteikti nebūs ikdienišķs latvju ēdiens. 

Dejošana nav vaļasprieks, manuprāt, tas ir dzīvesveids. Tā ir milzīga iespēja iepazīt ne tikai Latviju, bet arī pasauli. Emocijas, redzot cilvēku pūli priekā starojam un plaudējam, ir neaprakstāmas. Sastieptas, noberztas, pietūkušas kājas, nogurums – tas nav nekas salīdzinājumā ar gandarījumu, kas nāk līdz ar uzkāpšanu uz skatuves un redzot prieku un sajūsmu cilvēku acīs, dzirdot viņu saucienus „bravo” un vēlēsanos nofotografēties ar mums mūsu tautas tērpos.

JDK „Daugaviņa” sastāvs ir dažāds. Sākot ar vidusskolēniem un beidzot ar patstāvīgiem, skolu absolvējušiem cilvēkiem. Lai gan daži no mums šādā braucienā devās pirmo reizi, daži bija jau krietni pieredzējušāki. Līga Āboliņa, Pļaviņu novada ģimnāzijas 2014. gada absolvente, raksta tā : ”Brauciens uz Serbiju bija mans trešais ārzemju brauciens ar JDK „Daugaviņa”. Iespēja redzēt dzīvi ārpus Eiropas Savienības radīja jaunus iespaidus un pārdomas, it īpaši par to, ka mūsu mazajā Latvijā nav nemaz tik slikti, kā bieži vien mums šeit dzīvojot šķiet. Šajā braucienā, tāpat kā iepriekšējos, visvairāk novērtēju iespēju būt kopā ar savu kolektīvu, satuvināties, izjust prieku un sajūsmu uz skatuves, kā arī gūt neaizmirstamas atmiņas.”

No visas sirds novēlu ikvienam izjust to brīnišķīgo sajūtu, dejojot latviešu tautas dejas. Tas sniedz iespēju ne tikai piedalīties koncertos novadā un citās pilsētās, bet arī lielākos deju festivālos, īpaši jau Dziesmu un Deju svētkos. Tā kā 2018. gads ir Latvijas valsts jubilejas gads, varbūt tieši šis notikums būs pamudinājums kādam spert savu pirmo deju soli kādā no Pļaviņu novada ģimnāzijas deju kolektīviem. Jo ticiet man – deja ir maģiska, tas ir kaut kas neatkārtojams.

Milzīgs paldies JDK ”Daugaviņa” vadītājai Inetai Reiterei, Pļaviņu KC direktorei Astrīdai Davidovai, Pļaviņu novada domei un visiem pārējiem, kas palīdzēja organizēt šo brīnišķīgo braucienu, kā arī katram dejotājam, kas atdeva visus spēkus, lai iepriecinātu gan sevi, gan citus.

Pļaviņu novada ģimnāzijas 11. klases skolniece Samanta Djubina