Aizvadīta pirmā tikšanās Pļaviņu novada bibliotēkas Lasītāju klubiņā

Publicēts: 
31.01.2019 - 21:30

30.janvārī uz ikmēneša tikšanos novada bibliotēkā pulcējās Lasītāju klubiņš. Šajā reizē, līdztekus ierastām sarunām par grāmatām, kuras arī neizpalika, klubiņā viesojās Mārtiņš Siliņš – viņš arī dzejnieks Elmārs Apse. Un ne tikai dzejnieks, bet arī atdzejotājs no angļu valodas, kas ir mazāk zināms fakts no pļaviņiešiem pazīstamā daktera, tiesu medicīnas eksperta un medicīnas zinātņu doktora Mārtiņa Siliņa dzīves. To nezinātājiem atklāja  2011.gadā apgāds “Neputns”, izdodot bilingvālajā Samta sērijā 19. gadsimta amerikāņu dzejas klasiķa, modernās dzejas aizsācēja Volta Vitmena (1819 – 1892) dzejoļu krājumu “Zāles stiebri”(1855). Šim krājumam ietekme arī uz latviešu dzejas attīstību, jo Vitmens pirmais dzeju rakstīja brīvajā pantā. Dzejas klasiķi atdzejoši daudzi latviešu dzejnieki, sākot ar Raini un Kārli Jēkabsonu 20. gadsimta sākumā un visbeidzot mūsdienās ar dzejniekiem Jāni Elsbergu, Arti Ostupu, Arvi Vigulu un Kārli Vērdiņu. Bibliotēkā pieejama  1960.gadā latviešu valodā izdotā grāmata “Zāles stiebri” Mirdzas Ķempes un Riharda Rudzīša atdzejā, ar Kurta Fridrihsona ilustrācijām.

Sešdesmitajos gados Mārtiņš Siliņš studēja medicīnu, taču tas dzejot, turpinot vidusskolas gados apjausto spēju izpaust sevi rakstītos tekstos, netraucēja. Kā viņš pats smej, atskatīdamies pagātnē, tad žurnālos un avīzēs publicēto dzejoļu honorāri deva maizītei savu tauku kārtiņu. Jaunais dzejnieks  iesniedza manuskriptu izdevniecībā pirmā dzejoļu krājuma izdošanai, jo literāro konsultantu atsauksmes bija labas. Sava loma vienmēr cilvēciskajam faktoram un lielajām nejaušībām, kas vai nu ļauj vai arī neļauj notikt lietām. Dzejoļu krājumi – “Galodiņa”(2005), “Es tai dienā vēju sēju”(2010) iznāca mūža otrajā pusē kā ģimenes un draugu sarūpēti pārsteigumi jubilejās. Savukārt 1967.gadā “Literatūrā un Mākslā” (tagad varam lasīt Latvijas bibliotēku Gaismas tīklā – digitālajā kolekcijā www.periodika.lv) publicētā Volta Vitmena un Karla Sendberga atdzeja – 2011. gadā “Neputna” izdevumā, jo Vitmena dzejas jaunās latviskās versijas sastādītājam, dzejniekam Kārlim Vērdiņam, iederīgāki jaunajā “Zāles stiebru” izdevumā likās Elmāra Apses, nevis Mirdzas Ķempes latviskojumi. Protams, ir savs stāsts, kā pie jaunā daktera nonāca amerikāņu dzejnieku dzeju krājumi, ko varējām uzzināt tikšanās reizē bibliotēkas Lasītāju klubiņā. Jā, patiešām, tie tika atsūtīti no Amerikas Savienotajām Valstīm, pateicoties amerikāņu vienaudžiem, nejauši sastaptiem. Pat padomijas pilsoņus sargājošais “dzelzs priekškars” draudzības jūtām un labajai gribai nebija šķērslis.

Lasītāju klubiņā sanākušie klausījās Voltu Vitmenu Elmāra Apses lasījumā, arī mazliet no viņa paša rakstītā. Bija interesanti un domājams, ka gads, nupat sācies, ļaus piepildīt visas bibliotēkas ieceres, vairojot cilvēkos lasītprieku.

Ineta Grandāne, Pļaviņu novada bibliotēka