Aizvadīta tikšanās ar rakstnieku Arno Jundzi

Publicēts: 
16.10.2019 - 17:00

11. oktobra pēcpusdienā bibliotēkas lasītāji pulcējās literārajā sarīkojumā “Latvija laikmetu griežos”, lai tiktos klātienes sarunā ar rakstnieku Arno Jundzi, kurš savos darbos dokumentējis Latvijas neseno vēsturi – 20. gadsimta deviņdesmitos gadus. Arno Jundze daudziem pazīstams kā kultūras žurnālists un publicists, arī Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs.

Apjomīgais romāns “Sarkanais dzīvsudrabs” (sērija “Mēs. Latvija. XX gadsimts”) aizved lasītāju pagātnē, kuru vēl labi atceramies – notikumi risinās hronoloģiski precīzi nospraustos laika nogriežņos - no 1990. gada līdz 1999. gadam. Ar konkrētas dienas datumu apzīmētās nodaļas ievada kāda notikuma fiksējums, kopumā veidojot laika hroniku.  Rakstnieks atzīst, ka ir svarīgi aprakstīt notikumus, kuriem vēl ir daudzi aculiecinieki, jo pagātne bieži vien laika gaitā pārtop mītā. Lai atkal atgrieztos deviņdesmitajos, rakstot Arno Jundze daudz skatījies ziņu video sižetus arhīvos, veidojis hronoloģiskas tabulas par notikumiem romāna varoņu dzīvēs. Tā ir izdevies aizceļot pagātnē, jo romānā atrodams aizvadītā gadsimta pēdējās desmitgades koncentrāts. Deviņdesmitie gadi – unikāls laika posms, kad tauta mīlēja savus politiķus, taču vēstījums nav par viņiem, bet gan konkrētu cilvēku likteņiem. Vispārinot varētu teikt, ka rakstnieks pētījis nodevību un ļaunuma gēna pamodināšanas mehānismu. Sarkanais dzīvsudrabs – padomju režīma inde cilvēku apziņā. Minētais darbs ir labs dokumentālais romāns ar aizraujoši savērptu stāstījuma sižetisko līniju. Tam  tematiski radniecīgs rakstnieka agrāk sarakstītais romāns “Putekļi smilšu pulkstenī” (2014) un stāstu krājums “Gardo vistiņu nedēļa” (2012).

Klātienes tikšanās ar rakstnieku bija iespēja uzdot radušos jautājumus, pārdomājot lasīto. Arī par Rakstnieku savienības kā organizācijas, kura pārstāv rakstnieku intereses, darbību un nozīmi. Laiks kā vienmēr literārajos sarīkojumos, kad lasītājam ir iespēja sastapt lasītās grāmatas autoru, aizritēja nemanot. Novēlējām rakstniekam veiksmi un radošo iedvesmu, strādājot pie biogrāfiskā romāna par dzejnieku Eduardu Veidenbaumu, kuru paredzēts izdot kā vienu no darbiem apgāda “Dienas Grāmata” jaunajā projektā “Es stāstu par…”, kas paredz izdot romānu un literatūrzinātnieku monogrāfiju sēriju par divpadsmit nozīmīgām personībām latviešu literatūrā.

Ineta Grandāne,
Pļaviņu novada bibliotēka