E-adrese fiziskām personām – vienota un droša saziņa ar valsti

Publicēts: 
17.04.2020 - 12:15

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, aicinām iedzīvotājus pēc iespējas vairāk izmantot elektroniskos saziņas rīkus.  Lieliska iespēja elektroniskai saziņai ar valsts un pašvaldības iestādēm ir izveidotā oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese, kuru šobrīd iespējams izveidot ikvienai privātpersonai – gan fiziskai personai no 14 gadu vecuma, gan juridiskai personai – drošas un vienotas elektroniskās saziņas nodrošināšanai ar valsts un pašvaldību iestādēm. E-adrese ir drošs saziņas kanāls oficiālajai saziņai un dokumentu apmaiņai.

Jau sākot ar 2019. gadu, Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir iespēja izmantot mūsdienīgu un ērtu rīku saziņai ar valsts iestādēm, proti, e-adresi, kas pieejama valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv.

E-adrese iedzīvotājiem un uzņēmējiem rada iespēju visu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm turpmāk veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē. E-adrese nodrošina mūsdienīgu un drošu cilvēku saziņu ar valsti, kā arī tā kalpo kā vienota saziņas platforma visām valsts iestādēm.

Izveidojot e-adresi, lietotājs saņems visas tās ziņas no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz deklarēto adresi.

E-adrese risina būtiskus jautājumus, piemēram, cilvēkiem bieži atšķiras deklarētā un reālā dzīvesvieta, kā arī liels skaits Latvijas valsts piederīgo ilgstoši uzturas ārvalstīs. Ņemot vērā, ka ne visur ir nodrošināta vides pieejamība, arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, pateicoties e-adresei, saziņa ar valsti kļūst ērtāka.

E-adreses ieguvumi:

  • E-adrese – droša saziņa ar valsti vienuviet (visi dokumenti tiek uzglabāti 5 gadus);
  • E-adrese aizstāj ierakstītu vēstuli un nodrošina personas datu drošību;
  • E-adrese ļauj būt mobilam un saņemt oficiālās ziņas elektroniski jebkurā laikā un vietā;
  • E-adrese ļauj brīvi ceļot, jo neprasa pielāgoties pasta nodaļas darba laikam;
  • E-adrese ietaupa laiku un samazina izdevumus dokumentu sagatavošanai, drukāšanai un nosūtīšanai pa pastu.

E-adresi ir izstrādājusi Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM). 

Informācija par e-adreses aktivizēšanu un lietošanu ir pieejama: https://mana.latvija.lv/e-adrese/