Gostiņu bibliotēkā Gunta Grandāna koka darbu izstāde

Publicēts: 
14.11.2019 - 09:45

Veikalos mēs varam iegādāties dažādus produktu griešanai paredzētos dēlīšus. Tie var būt plastmasas, silikona, ļoti populāri ir bambusa dēlīši, bet var būt izgatavoti arī no cita materiāla.

Katram ir savas priekšrocības un paredzētais pielietojums. Tomēr klasiski griežamie dēlīši tiek izgatavoti no koka, parasti tas ir šaurāks vai platāks dēlis, no viena dēļa izgatavots, var būt arī līmēti no vairākiem gabaliem. Parastā forma ir šaurāks rokturis ar platāku griešanas daļu, parasti rokturī ir izurbts caurums dēlīša pakarināšanai. Šos mēs visi labi atceramies no mūsu vecmāmiņu virtuvēm. Kādreiz gar dēlīša ārmalu virsmā iefrēzē padziļinājumu, tas lai šķidrumi nenotecētu uz galda.

Esam redzējuši bērza saplākšņa dēlīšus visdažādākajās formās. Sivēns domāts gaļas produktu sadalīšanai, zivs - zivju griešanai, ābols - augļiem un dārzeņiem.

Pēdējā laikā populāri kļūst koka griežamie dēlīši, kas ar īpašu tehnoloģiju darināti no maziem koksnes gabaliņiem, tos salīmējot tā, lai griešanas virsma atrastos uz koka gala šķiedras. Šie dēlīši ir draudzīgāki šefpavāra nazim, jo griešanas brīdī šķiedra it kā paveras, neradot lieku pretestību nazim un palīdzot  tā asmeni ilgāk uzturēt asu.

Dēlīšus var izgatavot arī kombinējot dažādu koku koksni, tādājādi iegūst interesantus koksnes šķiedras zīmējumus, kas priecē aci un uzlabo garastāvokli strādājot.

Lai dēlīšus padarītu ūdensizturīgus, tie tiek piesūcināti ar lineļļu. Kaut arī dēlītis ir ūdensizturīgs, to tomēr nav ieteicams mērkt ūdenī kopā citiem traukiem vai mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā. Vislabāk ir to noslaucīt ar mitru drānu vai kādu citu slaukāmo materiālu. Reizi pa reizei ir nepieciešams ūdensizturību uzlabot ar lineļļu, protams, derēs arī citas pārtikā izmantojamās eļļas.

Man pašam ar šo dēlīšu izgatavošanu ir sanācis nodarboties jau vairākus gadus. Kā materiālu esmu izmantojis klasisko ozolu, kas ir tumšāks par citiem kokiem, kļava ir gaiša, lapegle raiba, ļoti interesantas brūnganas nokrāsas ir pīlādzim, savukārt, priede piesūcināta ar lineļļu iegūst puscaurspīdīgu dzintarainu zīmējumu. Faktiski jau der visi koki, bet izturīgāki un interesantāki iznāk no cietajiem lapu kokiem. Līdz šim dēlīšus pārdevis neesmu un tuvākajā laikā arī neplānoju to darīt, no manas kolekcijas dēlīši parasti nonāk kā dāvanas gan pie radiem, gan pie draugiem jubilejās vai citos svarīgos gadījumos, bet gadās arī, ka tāpat vien, lai radītu prieku. Pašam lielākais gandarījums ir brīžos, kad redzi, ka dēlīti izmanto pēc tā nozīmes, nevis tikai par dekoratīvu elementu interjerā.

Izstāde aplūkojama visu novembra mēnesi Gostiņu bibliotēkā darba dienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00.

 

Guntis Grandāns