Latvijas ainava glezniecībā ienāk Pļaviņu kultūras telpā

Publicēts: 
25.10.2019 - 11:30

No 1. līdz 30. novembrim Pļaviņu novada kultūras centrā apmeklētājiem būs iespēja skatīt Latvijas glezniecības veterānu, brāļu Andreja un Jura Ģērmaņu darbus, izcilā Latvijas režisora un mākslinieka Jāņa Štreiča veikumu, Latgales mākslinieču kvarteta “V.I.V.A.” – Ilzes Griezānes un Agras Ritiņas – darbus. 2019. gada J. Pīgožņa balvas laureāta Nugzara Paksadzes 2017. gada plenēra darbu, kā arī Pīgožņu ģimenes – tēva un meitas, Jāzepa un Lauras – darbus, kā arī citu ne mazāk pazīstamu Latvijas ainavu gleznotāju darbus. Mākslas darbi nākuši no Preiļu Vēstures un mākslas muzeja krātuves.

Mākslas plenēru tradīcijas saknes Preiļos ir stipras, tās aizsākušās vēl 1990. gadu beigās – 2000. gadu sākumā, Latgales, Latvijas un arī citu valstu māksliniekiem piedaloties Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja rīkotajos plenēros Preiļos. Plenēru dalībnieki ne vien ar māksliniecisko līdzekļu palīdzību “dokumentē” apkārtni un tai pieguļošo pilsētvidi, bet arī caur savas otas rokrakstu redz Latviju un tās ainavu tā, kā ikdienā to spēj vien retais. Savu mūžu tajā ir redzējis arī Latvijas ainavists Jāzeps Pīgoznis.

Izcilā mākslinieka un ainavista piemiņas godināšanai iedibinātā Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā ir ne vien uzjundījusi interesi par Latvijas ainavu glezniecību, bet arī vēl vairāk nostiprinājusi mākslas plenēru tradīciju Preiļos, tai ik gadu ievadot balvas noslēguma pasākuma nedēļu. Plenēros piedalās 7 balvas nominanti no visas Latvijas, pārstāvot atšķirīgus mākslas stilus.

Sadarbība ar Preiļu Vēstures un mākslas muzeju turpināsies, un nākamajā gadā pļaviņieši varēs apskatīt ne tikai Jāzepa Pīgožņa balvas laureātu mākslas darbus un darbus no plenēriem, bet arī citu pazīstamu mākslinieku darbus.

 

Pļaviņu novada kultūras centrs