Nometne bērniem "Sveiks un vesels Pļaviņu novadā". Dienasgrāmata

Publicēts: 
12.08.2018 - 08:30

Vasaras sporta un atpūtas nometne projekta „Veselīga dzīvesveida pasākumi Pļaviņu novadā” ietvaros 10.08.-16.08.2018.

1. DIENA

Saule joprojām dāsni dāvā savu siltumu, un saules atspulgs redzams bērnu sejās, kas pulcējas Pļaviņās, Daugavas ielā 50, lai piedalītos vasaras sporta un atpūtas diennakts nometnē, kas tiek organizēta projekta „Veselīga dzīvesveida pasākumi Pļaviņu novadā” ietvaros.

Kad autotransportā ievietotas līdzpaņemtās lietas, varam doties uz Pļaviņu novada ģimnāzijas filiāli Odzienā jeb vienkārši Odzienas skolu, kur nedēļu dzīvos nometnes dalībnieki.

Ar prieku tiek iekārtotas istabiņas, tām izdomāti nosaukumi, ievēlēti istabiņu vecākie, sastādīts dežurantu saraksts.

Lai nometnes laikā negadītos pārpratumi, ar bērniem tiek pārrunāti drošības un uzvedības noteikumi, katrs parakstās uz karoga, un var doties uz oficiālo nometnes atklāšanu.

Pirms svinīgā mirkļa vēl dažas saliedēšanās spēles un tad nometnes vadītāja Tatjana Zagorska ievadrunā sveic gan bērnus, gan nometnes vadītājas – Ivonnu Vēveri, Līgu Riekstiņu, Jolantu Bardovsku, Silgu Stučku, kā arī atklāšanas pasākuma viesus - Pļaviņu novada domes prieksšēdētāja vietnieku Andri Ambaini un Sociālā dienesta vadītāju Valentīnu Babri. Pēc viesu uzrunām tiek pacelts nometnes karogs, un pēc nelielas izvingrošanās visi dodas pusdienās.

Nometnē piedalās 40 bērni - gan tādi, kas tikko beiguši bērnudārzu, gan tādi, kuriem jau aiz muguras 7 klases skolas solā, tādēļ nākamās aktivitātes saistījās ar savstapēju iepazīšanos, bet pēc tam jautrība un azarts valdīja „Zaķu rallijā”, kur viens no uzdevumiem bija atrast veselīgos našķus.

Jautrās aktivitātēs iesaistosties, bērni nepamanīja, ka pienācis vakars. Vēl tikai tiek pārrunāti dienas notikumi un var doties nakstmierā. Dažam dalībniekam tas ir kas jauns, jo nav nācies palikt pa nakti ārpus mājas. Pēc neilga laika bērnu istabiņās bija dzirdama mierīga šņākuļošana. Rīt būs atkal jauna diena, un tā nāks ar jaunām sajūtām, piedzīvojumiem un notikumiem.

Visas bildes var apskatīt: ŠEIT

 

2. DIENA

Neticami, bet, ja ārā pēc +30 grādu atzīmes ir +23 grādi, tad šķiet vēsi. Tā sākās nometnes otra diena. Vēl vakar saules karstuma dēļ daudzi žēlojās, ka svelme nav izturama, bet nu lielais debesu spīdeklis apvainojās un visu šo dienu slēpās aiz mākoņiem.

Tomēr krasās temperatūras maiņas nekādi neietekmēja nometnes dalībnieku noskaņojumu. Rīts sākās ar rīta rosmi un spēcinošām brokastīm, bet lielāko dienas daļu visi darbojās sešās stacijās, veicot gan fiziskas, gan intelektuālas aktivitātes. Lai arī saulīte vēl nebija parādījusies, tomēr pēc pusdienām visi veldzējās Odzes ezerā un spēlēja spēles tā tuvumā.

Pēcpusdienā pēc aktīvas dejošanas īpaši gardi likās atklāšanas pasākumā Pļaviņu novada domes dāvātie arbūzi. Vakarpusē nometnes dalībnieki mācījās no papīra lapas izlocīt gan laiviņu, gan kuģīti, izpēlēja kuģu spēli, kurā bija nepieciešama veiklība, atjautība, latviešu valodas un matemātikas zināšanas. Savas radošās prasmes tika liktas lietā, veidojot krāsu mozaīku, un kādu brīdi tika atsaukta atmiņā arī vecāku bērnības laika spēle “Še tev dālder’s, pērc, ko gribi, nepērc baltu, nepērc melnu, nesaki “Jā”, nesaki “Nē””. Izrādās, ka lieliski un aizrautīgi var pavadīt brīvo laiku arī bez tehnoloģijām…

Šī vakara interesantākais notikums bija balle, jo 11. augusts taču tika izsludināts kā Vislatvijas zaļummballes laiks. Diemžēl Dabas māte tieši šovakar par godu Latvijas simtgades svētkiem dāvāja savu dāvanu – auglīgu un atspirdzinošu lietu, ko tik ilgi gaidīja visi saules nogurdinātie. Bet pasākums tā dēļ netika atcelts, un arī nometnes dalībnieki sapucējās un izdejoja Latvijas simtgades dziesmas savā ballītē.

Naktsmiers iestājās nedaudz vēlāk kā plānots, un bērni aizmiga jauku emociju iespaidā.

Visas bildes var apskatīt: ŠEIT

 

3. DIENA

Lūkojoties ārā pa logu, šķiet, vasara jau beigusies – vējš, lietus, pelēki mākoņu kalni, tomēr pēc atspirdzinošas rīta rosmes un brokastīm sākās laiks aktivitātēm, kurās var parādīt gan savas mākslinieciskās spējas, gan prasmi izveidot veiklības stafetes uzdevumus pēc vadītājas norādījumiem.

Šīs dienas interesantākais pasākums bija nelielā ekskursija, lai apskatītu tuvējo apkārtni. Vispirms tika apskatīta Odzienas pils, izstaigātas atjaunotās telpas, sajusta vēstures elpa pagrabos. Ekskursijas vadītāja ieinteresēja bērnus ar stāstiem par Balto un Melno dāmu, kas joprojām klīstot pa pils apkārtni un telpām. Bērni saņēma uzdevumu – uzrakstīt leģendu par Odzienas pili 100 vārdos. Ekskursantus ik pa brīdim pārsteidza lietus šaltis, bet, kad autobuss piebrauca pie saimniecības “Karlīnas”, spīdēja silta saulīte, un bērni varēja apskatīt gan dažādas trušu šķirnes, gan paganīt zosu ģimenīti, padūdot kopā ar baložiem un apbrīnot pāvus, pērļu vistiņu, zīda gaili, cekulainos gaiļus. Interesanti bija vērot, kā uzvedas tītaru saime, kas uzskata sevi par galvenajiem putniem šajā putnu dārzā.  Īpaši uzmanību piesaistīja jaunatvestais melnais gailis, kam pat gaļa esot melna. Lielu sajūsmu izraisīja skaistais saimnieku samojedu šķirnes suns. Pēc ciemošanās un jaukās sarunas ar saimnieku un saimnieci tika nolemts atpakaļceļā apciemot arī briežu dārzu, bet šos dzīvniekus izdevās pavērot tikai pa gabalu, jo viņiem čalojošais bērnu bariņš nešķita vilinošs, tāpēc viss briežu bars ātri paslēpās mežā.

Pēc vakariņām nometnes dalībnieki uzspēlēja futbolu un tautasbumbu, bet vakara izskaņā visi klausījās sacerētās leģendas, papildināja vērtību varavīksni, kas ataino katras dienas atziņas.

Šī diena noslēdzās ar mierīgu un uz pārdomām aicinošu nodarbību. Bērni no papīra locīja laiviņu, klausījās stāstu Par cilvēka dzīves gājumu un izveidoja savu laimes krekliņu. Pēc nelielām “naksniņām” visi devās gulēt. Lūk, arī trešā nometnes diena bija pagājusi!

Visas bildes var apskatīt: ŠEIT

 

4. DIENA

Pirmdienas rīts atausa cerīgi saulains un pēc rīta rosmes, brokastīm un dejas mēģinājuma nometnes dalībnieki pulcējās, lai sagaidītu šodienas ciemiņu - Pļaviņu Neatliekamās medicīniskās palīdzības punkta neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīdzi Ilutu Kaņepēju. Viņa stāstīja par  neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu dažādos dzīves gadījumos un atbildēja uz jautājumiem, kas saistīti ar šo tēmu.

Pēc šīs nodarbības sekoja veiklības un vērības pārbaudes aktivitāte – fotoorientēšanās, kad, sadalījušies grupas, nometnes dalībnieki pēc norādēm meklēja dažādus objektus skolas  telpās un apkārtnē. Ar bažām vērojot mākoņainās debesis, notika balsojums “Kas par braucienu peldēties?”. Protams, vairākums bija gatavi baudīt ūdens priekus arī vējainā un šai vasarā neraksturīgi vēsākā laikā.

Odzes ezera ūdens temperatūra tieši tāda pati kā gaisa temperatūra, bet peldēšanās un aktivitātes pludmalē visiem raisīja pozitīvas emocijas. Šai nodarbei paredzētais laiks paskrēja nemanot, un bērni devās atpakaļ un nometnes vietu, kur, vadītāju sagatavota, viņus sagaidīja šķēršļu josla. Tā pierādīja, ka labs rezultāts ne vienmēr panākams tikai ar ātrumu, reizēm jābūt arī ļoti uzmanīgam un nenāk par ļaunu būt ļoti lokanam.

Šīs dienas noslēgumā, darbojoties četrās grupās un mainoties, bērni piedalījās nodarbībā par veselīgu dzīvesveidu, veica radošus uzdevumus, sportoja un veidoja sajūtu taku, kuru nosauca par „Jautrajām pēdiņām”. Pēc tam enerģiski izdejojās diskotēkā. Diena bija interesanta, un tajā tika patērēts daudz enerģijas, tāpēc miedziņš atnāca ātri, un telpās iestājās klusums. Rīt būs atkal jauna diena un jauni piedzīvojumi!

Visas bildes var apskatīt: ŠEIT

 

5. DIENA

Jau no agra rīta nometnes dalībnieku istabiņā valda liela rosība. Rīta rosme noslēdzas ar sajūtu takas iziešanu un steidzīgi paēstām brokastīm, jo šodien ir ekskursiju diena.

Kad visi sakāpa autobusā, varēja sākt ceļojumu. Laiks bija jauks un noskaņojums brīnišķīgs. Pirmais pieturas punkts bija Saulkrastu novada PA “Saulkrastu kultūras un sporta centrs”. Tur ekskursantus  sagaidīja Aiva Aparjode, direktora vietniece sporta organizācijas jautājumos un Inga Burkova, ZUMBAS instruktore un Saulkrastu deju grupu „Desperado” vadītāja, kam sekoja neliels stāsts par iespējām šajā iestādē un bērni varēja uzspēlēt gan futbolu, gan basketbolu kopā ar Saulkrastu sportistiem. Pēc šīm aktivitātēm bērni tika aicināti uz Zumbas nodarbību, kas notika tam piemērotā vietā - uz nelielas estrādītes pavisam netālu no jūras. Šīs dejas mērķis ir vairot pozitīvas emocijas caur enerģiskām kustībām, skanot dzīvespriecīgai mūzikai. Un  tas pilnībā tika īstenots. Pēc zumbošanas  bērni pusdienoja un tad devās uz pludmali. Lai gan saulīte bija paslēpusies mākoņos, ūdens jūrā bija silts, un bērni, gan peldējās, gan spēlēja liedagā dažādas spēles, kā arī cēla smilšu pilis,  pastaigājās gar jūras malu un lasīja skaistus akmentiņus. Kad debesis samācās lietum, tika nolemts doties tālāk. Skaists jūras skats un atspirdzinošs priežu meža  gaiss  priecēja Baltajā kāpā un pēc pastaigas  Saulrieta takā launags likās īpaši gards. Un tad jau tikai mājupceļš, vakariņas un naktsmiers.

Piektā nometnes diena jau aiz muguras.

Visas bildes var apskatīt ŠEIT

 

6. DIENA

Klāt ir nometnes sestā diena, un tā sākas ar ikrīta vingrošanu. Šodien tiek plānots pārgājiens. Bet pirms došanās ceļā bērni kopā ar vadītājām veica dažus darbiņus. Viena grupa sagatavoja produktus zupai, ko paredzēts vārīt pārgājiena galapunktā, otra grupa gatavoja kūku, trešā - rotāja nometnes logo burtus. Kad pārgājiena dalībnieku un aktivitātēm nepieciešamās mantas tika nogādātas pārgājiena galapunktā un atkārtoti ceļu satiksmes noteikumi, visi devās ceļā.

Pārgājiena galamērķis – sporta un atpūtas bāze “Mailes”, bet pa ceļam tika apskatīti vēstures informācijas stendi, pārrunāti notikumi, kas saistās gan ar Vietalvas dziedāšanas biedrības darbību, gan Vietalvas baznīcas likteni, gan Brāļu kapu izveidošanos un nozīmi.

Ienākot sporta un atpūtas bāzes “Mailes” teritorijā, visiem bija vēlme nedaudz atpūsties, jo pārgājienā bija pavadītas 1,5 stundas.

Pēc nelielas atpūtas tika organizētas spēles un aktivitātes meža trasē. Pa to laiku jau bija gatava arī gardā pārgājiena zupiņa, taču pirms ēšanas vēl visi nometnes dalībnieki izbaudīja pirts priekus, tika nopērti ar dažādu koku lapu slotiņām, gūta veldze spirdzinošajā upītes ūdenī.

Tik laba apetīte nebija bijusi nevienā dienā, un lielais katls zupas tika izēsts tukšs! Tad sākās ceļš atpakaļ. Bija jau tumšs, un pārgājiena dalībnieki gāja, spīdinot lukturīšus, ieklausoties apkārtnes skaņās un pa brīdim paveroties zvaigznēs. Nogurušākos rindas kārtībā no jaunākā uz vecāko ar automašīnām vadītājas nogādāja mītnes vietā, bet izturīgākie nogāja gandrīz pusceļu. Tā bija brīnumaini silta bezvēja nakts, un pēc pirts šis pārgājies bija īpaši jauks. Krietni pāri pusnaktij, vēl iestiprinājušies ar naksniņām, bērni ātri vien aizmiga, lai jau rīt dotos mājās.

Visas bildes var apskatīt ŠEIT

 

7. DIENA

Kad pagājusi pēdējā nometnes nakts, atklājas daži dalībnieku nedarbi, bet tas tik ļoti piedienas pie pozitīva un humora pilna noskaņojuma.  Pēc brokastīm visi bērni kārtoja savas personīgās lietas, jo šī ir nometnes pēdējā diena. Notika mēģinājums un nometnes izvērtēšana.  Šīs nometnes skaitlis bija 7, simbols - varavīksne, bet devīze – “Ja vari – tad dari!” Katru dienu nometnes dalībnieki runāja par vērtībām, ko guvuši, par to, ko iemācījušies.  Lai ko stāstīja bērni, viss liecināja par to, ka šādas nometnes gan māca, gan izglīto, gan izklaidē. Mielošanās ar pašu gatavoto kūku - tas bija gardi!  Nepielūdzami iet laiks, un nu jau nometnes dalībnieki ir ieradušies bērnu centra “Pepija” pagalmā, satikušies ar saviem vecākiem,  gatavojas noslēguma priekšnesumam.

Par dalību nometnē katrs dalībnieks saņēma apliecību, un vecāki ar prieku varēja vērot priekšnesumu -  iemācīto deju. Dodoties mājās, bērni paņēma līdzi savus radošos darbiņus. Vismīļākais mirklis nometnes noslēgumā bija, kad bērni dāvāja savus pateicības apskāvienus vadītājām. Vēl tikai daži mirkļi un  nometnes laiks jau paliks atmiņās. Ar pateicību Pļaviņu novada domei un Sociālajam dienestam lielākā daļa šis nometnes dalībnieku  gaidīs nākamo šādu nometni.

 

Visas bildes var apskatīt: ŠEIT