Noslēdzies projekts “Cimdu un zeķu adīšanas amata prasmju pilnveidošana un popularizēšana Pļaviņās”

Publicēts: 
29.09.2020 - 14:30

No 5. līdz 27. septembrim Pļaviņu novada kultūras centrā norisinājās “Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas” projekts “Cimdu un zeķu adīšanas amata prasmju pilnveidošana un popularizēšana Pļaviņās”. Projekta ietvaros notika viena teorētiskā un trīs praktiskās nodarbības.

Teorētiskajā daļā projekta dalībnieki varēja uzzināt par cimdu un zeķu adīšanas un valkāšanas vēsturi Latvijā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītājas, vēstures zinātņu doktores Aijas Jansones izglītojošā un izsmeļošā lekcijā „Rakstaino adījumu attīstība Latvijā 19. gs. otrā puse līdz 20. gs. sākums”.

Praktiskajā daļā - trīs nodarbību laikā, dalībnieki iepazina un apguva praktiski gan tradicionālu, gan netradicionālu cimdu un zeķu adījumu tehnikas un veidus, mācījās rakstu veidošanu - kā pareizi izvēlēties adīšanai nepieciešamos materiālus. Adīšanas meistarklases vadīja Rīgas Kultūras centra „Iļģuciems” Amatu nama administratore un Tautas lietišķās mākslas studijas „Irbi” vadītāja Baiba Pilāne. Interesenti saņēma metodiskos materiālus par sev interesējošām tēmām – adījumu rakstu zīmējumiem un to adīšanas tehniskajiem risinājumiem.

Lai dalītos pieredzē, noslēgumā tika apkopoti projekta laikā radītie darbi, tos papildināja pieredzējušo rokdarbnieču adītie cimdi un zeķes no sava rokdarbu pūra. Rokdarbnieces pētīja adījumu rakstus, krāsu salikumus un citas nianses. Projektā piedalījās gan pieredzējušas rokdarbnieces, gan dalībnieces bez adīšanas iemaņām. Kopīgi darbojoties, katram tika dota iespēja apgūt jaunas zināšanas vai papildināt jau esošās. Prieks, ka projekts ieinteresēja ne tikai mūsu novada iedzīvotājus, bet arī rokdarbnieces no Madonas, Jaunjelgavas un Skrīveru novadiem. Projekta noslēguma dienā rokdarbnieču pulkam pievienojās arī Latvijas Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena, kura atzinīgi novērtēja projektā paveikto un rosināja arī turpmāk īstenot šādus projektus, kuru nepieciešamību apliecina rokdarbnieču lielais radīt prieks!

Pļaviņu novada kultūras centrs