Noslēgusies nometne "Sveiks un vesels Pļaviņu novadā 2019"

Publicēts: 
05.08.2019 - 09:30

Jau trešo gadu Pļaviņu novadā tiek īstenots projekts nr. 9.2.4.2/16/1/091 “Veselīga dzīvesveida veicināšanas pasākumi Pļaviņu novadā”, kurš sniedz iespēju Pļaviņu novada bērniem piedalīties diennakts sporta un atpūtas nometnē, kuras galvenais mērķis ir popularizēt veselīgu dzīvesveidu.

1. diena

29. jūlija rīts bija nedaudz apmācies, bet brīdī, kad pulcējās nometnes dalībnieki, sāka līt lietus. Taču pat lietus nespēja sabojāt jauko noskaņojumu, un šoferītis Oļegs ar pašvaldības autobusu visus nogādāja Odzienas skolā. Sportiskās aktivitātes, radošās darbnīcas un nodarbības par veselīgu dzīvesveidu vadīs un par lietderīgu laika pavadīšanu rūpēsies nometnes vadītājas - Tatjana Zagorska, Eva Lasmane, Jolanta Bardovska, Silga Stučka un Violeta Adamoviča. Kā jau ierasts, atbraucēji iepazinās ar iekšējās kārtības noteikumiem un devās uz nometnes atklāšanu. Visus 40 dalībniekus sveica un jauku nometnes laiku vēlēja Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss un Pļaviņu Sociālā dienesta darbinieces Rasma Kupča un Aija Balode.

Pirmā diena ir iepazīšanas laiks, tādēļ vairākās aktivitātēs bērniem bija iespēja vienam par otru uzzināt kaut ko jaunu, izspēlēt sadarbības spēles, kā arī pasportot. Kā vienmēr šajā nometnē, arī šogad, īpaši padomāts par ēdienkarti, un par ēdienreizēm rūpēsies pavārīte Ilze Ozoliņa un viņas palīdze Ligita Katkeviča.

Nedaudz dejas, nedaudz radošuma, nedaudz sporta, nedaudz sarunu un daudz pozitīvu emociju – tā pagāja šī diena. Viss izrunāts “Vakara aplī”, nelielas naksniņas un tad jau jādodas gulēt, kaut gan ir tik grūti iemigt, jo jāpierod gan pie vides, gan jāizbauda nometnes nakts noskaņa. Tomēr dienas laikā gūtais nogurums uzvar, un telpas pārņem naktsmiera klusums.

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometne-%E2%80%9CSveiks-un-vesels%E2%80%9D--2019-tiek-atkl%C4%81ta

2. diena

Šorīt nekas neliecināja par to, ka vēl pirms dienas mēs jutām īstu Āfrikas svelmi. Tomēr laika apstākļi bija gana labvēlīgi, lai Odzienas skolas pagalmā sāktu darboties Zelmas maiznīca. Bērniem tika pastāstīts par to, kā cep maizīti, kāda atšķirība ir kviešu un rudzu miltiem. Ikkatrs varēja izmēģināt savu meistarību, veidojot no mīklas savu kliņģerīti, putniņu vai pīnīti. Un, kad tie tika izdekorēti ar ķimenēm, linsēklām vai apbērti ar kanēli un cukuru, tie turpat tika likti krāsnī un izcepti. Tik garda smalkmaizīte nudien nebija ēsta! Pa to laiku, kamēr gardumi cepās, bija iespēja izmēģināt savu prasmi mājas celtniecībā, jo no atvestajiem materiāliem bija jāuzbūvē mājiņa, varēja likt puzli un spēlēties ar lego. Tās bija ļoti aizrautīgas nodarbes.

Tā kā laiks bija vēss, nometnes dalībnieki nolēma, ka šodien peldēties neviens nedosies, un visi sāka darboties dažādās darbnīcās. Tika iepazīta “Pasaka par rāceni” un uzsākta priekšnesuma sagatavošana, tika vārītas ziepītes un gatavoti piekariņi, tika atjaunota iepriekšējā gadā izveidotā sajūtu taka, tāpat bērni arī piedalījās sporta aktivitātēs. Un nu jau launaglaiks bija klāt. Tajā “gardu muti” tika apēsti Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja dāvātie arbūzi.

Dienas otrajā pusē norisinājās deju nodarbība un aizrautīgs tautas bumbas turnīrs. Dienas laikā nometnes dalībnieki darbojās ļoti aktīvi, tādēļ miegam nebija jālūdzas, un drīz telpās varēja dzirdēt klusu šņākšanu. 

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-%E2%80%9CSVEIKS-un-VESELS-P%C4%BCavi%C5%86u-novad%C4%81-%E2%80%9D--2.-diena

3. diena

Katrā nometnē jābūt dienai, kad dalībnieki dodas pārgājienā. Arī nometnes “Sveiks un vesels Pļaviņu novadā 2019” trešajā dienā tas tika ieplānots, bet pirms došanās notika darbs grupās - gan fiziskas aktivitātes, gan priekšnesuma mēģinājums, gan radošas darbošanās, gan “Klasīšu” lekšana.

Kad paēstas pusdienas un pārrunāti ceļu satiksmes noteikumi, visi dodas pārgājienā uz “Mailēm”, kur nometnes vadītājas iesaistīja bērnus dažādās spēlēs un aktivitātēs, kā arī uzvārīja gardu zupiņu. Dienas noslēgumā dalībnieki gāja pirtī un pērās ar svaigi grieztām slotiņām, pārrunāja ārstniecības augu noderīgumu.

Liels paldies Arvīdam Pīpkalējam par sadarbību un sakārtoto vidi, lai nometnes bērniem šī diena būtu patīkamiem mirkļiem piepildīta.

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-%E2%80%9CSveiks-un-vesels-P%C4%BCavi%C5%86u-novad%C4%81-2019%E2%80%9D-3.-diena

4. diena

Nometnes ceturtās dienas rīts sākās agrāk, jo ir ieplānota ekskursija. Pēc rīta vingrošanas un brokastīm nometnes dalībnieki devās ekskursijā. Brauciens bija uz Rīgu, bet pa ceļam visi apskatīja Salaspils memoriālu. Šausminošie vēstures fakti, kas saistīti ar šo vietu, lika aizdomāties par to, cik mierīgā un drošā zemē mēs dzīvojam pašlaik, ka reizēm būtu jāpadomā par to, cik svarīga ir cilvēka dzīve un dzīvība.

Nākamais pieturas punkts – Zinātnes zona Rīgā. Par to, kā var uzburt dažādas dabas parādības, brīnījās visi nometnes bērni. Zinātniskā šova vadītāji apmeklētāju acu priekšā parādīja gan mākslīgā sniega rašanos, gan uzcēla sniegavīru, gan paspēlējās ar vielām, kas radīja varavīksni, kā arī ļāva bērniem izprast ķīmisko reakciju iespējas un daudzveidību. Pēc ķīmijas brīnumiem pusstundas laikā bērni pagatavoja īstu, aukstu upeņu saldējumu, ar ko paši arī pēc tam mielojās.

Tālāk devāmies uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur iepazināmies ar grāmatas un rakstības vēsturi īpašā ekspozīcijā. Pēc tam sekoja gardas pusdienas restorāna “Klīversala” bistro.

Pēcpusdiena tika pavadīta Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Bērni ar interesi vēroja dzīvniekus, lasīja informāciju par viņu izcelsmi un dzīvi. Līdzi paņemtais launags un pavārītes izceptās bulciņas likās īpaši garšīgas!

Savā mītnes vietā ekskursanti atgriezās vēlā vakarā. Iespaidu bija tik daudz, ka vēl ilgi istabiņās tika pārrunāts dienā redzētais. Atkal viena jaukiem mirkļiem piepildīta diena nometnē ir pavadīta!

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-%E2%80%9CSveiks-un-vesels-P%C4%BCavi%C5%86u-novad%C4%81-2019%E2%80%9D-ceturt%C4%81-diena

5. diena

Katrs no mums gribētu kaut reizi dzīvē izbaudīt nodarbību, kuru vada profesionāls fitnesa treneris. Tāda iespēja šodien bija nometnes dalībniekiem, jo nodarbību vadīja “Myfitness” trenere Anna Marija Ambaine. Slodze bija diezgan liela, taču nometnes dalībniekiem enerģijas pietiek. Pēc pusdienām bērni un vadītājas devās ekskursijā un zemnieku saimniecību “Jāņkalni”, kur varēja iepazīties ar pašu saimniecībā audzēto produkciju - dažādām ogām (mellenēm, avenēm), kā arī to pārstrādi (sukādēm, marmelādi). Ekskursanti apskatīja, kā aug krūmmellenes un rudens avenes, cik tām ir neredzēti lielas ogas.

Pēc tam, kad bija izgaršotas lielās mellenes un arī pabarotas dīķa zivtiņas, visi devās izpeldēties Kālezerā. Ūdens bija diezgan atspirdzinošs, bet pelde tomēr bija tik laba!

Pēc ekskursijas apetīte bija īpaši laba, bet pēc pusdienām visi darbojās grupās – sporta, radošajā, mākslinieciskajā un drošības jautājumu grupā. Pa grupām tika atsvaidzināti arī fakti par nometnes dalībniekiem, ko paši stāstīja pirmajā dienā. Pēc vakara deju mēģinājuma tika pārrunāti vakara notikumi, un nu jau arī jau piektā nometnes diena bija galā!

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-Sveiks-un--vesels-5.-diena

6. diena

Pagājušajā naktī nometnes vadītājas pamodās no dzērvju klaigām. Tās vienmēr ir tādas smeldzīgas, skumjas. Kāds ir nometnes dalībnieku noskaņojums? Arī nedaudz skumīgs, jo šodien pirmspēdējā nometnes diena. Rīts kā vienmēr sākās ar rīta rosmi, tad tika izspēlēta spēle “Trīs lietas - labas lietas”. Kāpēc trīs? Tāpēc, ka šī ir trešā projekta nometne. Dienas laikā notika arī darbs grupās- tika apzīmētas auduma mugursomas, iestudēta ludziņa, tika sportots un pārrunātas ceļošanas un tūrisma iespējas.

Šodien varēja vērot diezgan intensīvu auto kustību uz blakus Odzienas skolai esošā ceļa, jo Vietalvā norisinājās kapusvētki. Pārrunāt ar bērniem šo latvisko tradīciju mudināja skolas pagalmā satiktais Odzienas pamatskolas 1948. gada absolvents Aleksandrs Liepiņš, kurš dalījās atmiņās par skolas gadiem, jo dodoties uz kapusvētkiem bija apstājies, lai atcerētos skolā pavadīto laiku.

Kad darbs grupās bija beidzies, bērni labprāt nodevās fiziskām aktivitātēm skolas sporta laukumā, jo ārā spīdēja saule un bija ļoti jauks laiks. Pēc sportošanas apetīte vienmēr ir laba un vakariņās pavārīte priecājās par izēstajiem traukiem.

Noslēdzošais vakars tradicionāli turpinājās diezgan ilgi, jo vēl jāsagatavo kūka, jāizmēģina priekšnesumi un, protams, jāizdejojas diskotēkā, uz kuru bija jāierodas ar īpašu frizūru. Taču arī ballītēm reiz pienāk gals… Pēdējā nometnes nakts sākās krietni pēc pusnakts, bet šad tad jau var “pārkāpt” noteikumus.

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-%E2%80%9CSveiks-un-vesels-P%C4%BCavi%C5%86u-novad%C4%81%E2%80%9D-6.-diena.

7. diena

Nometnes dalībnieki atzīst, ka šī nedēļa paskrējusi ļoti ātri. Klāt noslēguma diena. Rīts paiet mēģinājumos un mantu kārtošanā. Nometnes dalībnieki sirsnīgi pateica paldies pavārītēm Ilzei Ozoliņai un Ligitai Katkovskai par gardiem ēdieniem un skolas saimniecības pārvaldniekam Normundam Kupčam par rūpēm visas nometnes laikā. No rīta jogas nodarbība, pēc pusdienām notiek priekšnesuma mēģinājums, un visi aizpilda nometnes izvērtēšanas anketu un dodas uz Pļaviņām, kur Daugavas ielā 50, pagalmā starp sporta zāli, bērnu centru “Pepija” un Mūzikas skolu, nometnes dalībniekus jau sagaida vecāki.

Pirms bērnu došanās mājās, vecāki varēja vērot sagatavotos priekšnesumus – “Pasaku par rāceni” dažādos iestudējumos, dziesmu par drošību dzelzceļa tuvumā, un, protams, deju. Katrs nometnes dalībnieks saņēma apliecību par to, ka ir piedalījies nometnē “SVEIKS un VESELS Pļaviņu novadā 2019”, kas tika organizēta ar projekta nr. 9.2.4.2/16/1/091 “Veselīga dzīvesveida veicināšanas pasākumi Pļaviņu novadā” un Pļaviņu novada domes atbalstu. Nometnes laikā veiktos radošos darbiņus bērni paņēma līdz ieliktus pašu noformētās mugursomās.

Nometnes noslēguma kulminācijā –  cienāšanās ar pašu gatavoto, ar 3 svecītēm rotāto kūku un tika uzņemta kopbilde. Apmierināti un priecīgi bērni devās mājās.

Lai katru dienu pārrunātie spēka vārdi palīdz nometnes dalībniekiem ik dienu! Jauku vasaras turpinājumu!

Visas bildes var apskatīt: http://pepijapn.garm.lv/nometnes/nggallery/nometnes/Sporta-nometnes-%E2%80%9CSveiks-un-vesels%E2%80%9D-nosl%C4%93guma-diena.

 

Nometnes vadītāja
Tatjana Zagorska