Pa Krišjāņa Barona takām Pļaviņu apkaimē

Publicēts: 
20.07.2020 - 09:45

13. jūlijā Pļaviņās viesojās Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone un rakstnieks Rvīns Varde, žurnāla “Rīgas Laiks” autors un šifrētājs (publicējies arī tādos populāros izdevumos kā “Benji Knewman” un interneta žurnālā “Satori”, nesen laidis klajā savu grāmatu “Kas te notiek”).

Viesošanās Pļaviņās bija izpētes brauciens projekta “Ceļā ar Krišjāni Baronu” sagatavošanas posma ietvaros. Projektā radošā un mūsdienīgā veidā ar sabiedrības līdzdalību tiks aktualizēta Latvijas identitātes stūrakmeņa, “Latvju dainu” apkopotāja Krišjāņa Barona un viņa vērtību turpinātāja Imanta Ziedoņa personība. Aktualizējot Kr. Barona personības devumu latviskās identitātes tapšanā, projekta mērķis ir izveidot kultūrvēsturisku, kultūrvietām bagātu pārgājiena maršrutu Vidzemē. To iedvesmojusi Kr. Barona 1859. gadā  sarakstītā ģeogrāfijas grāmata “Mūsu Tēvzemes aprakstīšana”, kas tapa viņam veicot maršrutu no Tērbatas līdz Dundagai. Krišjānis Barons toreiz, sava ceļojuma laikā, pabija arī Gostiņos.

L. Tomsone un R. Varde iepazinās arī ar Pļaviņu vēsturi - apmeklēja ģenerāļa Baloža štābu, LKOK piemiņas stēlu, pabija Pļaviņu novada Kultūras centrā. Ar interesi izstaigāja Zviedru skansti, apmeklēja 1905. gada revolūcijas piemiņas akmeni un Gostiņu kultūrvēsturisko parku, kur viņus laipni sagaidīja un ar savu stāstījumu priecēja Gostiņu bibliotēkas vadītāja Daina Vikle. Projekta dalībnieki kājām mēroja ceļu pa Vidzemes ielu, gluži kā pirms vairāk nekā 300 gadiem Krišjānis Barons.

Savas ciemošanās noslēgumā viesi apmeklēja ebreju kapus un kā cieņas apliecinājumu nošauto ebreju bērnu piemiņas vietā nolika pa akmentiņam.

Paldies Dainai Viklei, Ritai Ginaitei un Ivetai Krastiņai par viesu uzņemšanu! Vairāk par projektu: https://www.ziedonamuzejs.lv/lv/muzejs/cela-ar-baronu

Piesakies šeit un kļūsti par mūsdienu Baronu!

Tūrisma attīstības speciāliste

 Līva Kotina