Pļaviņās piestāj Daugavas ūdenstūrisma maršruta izpētes ekspedīcija

Publicēts: 
31.07.2018 - 18:15

31. jūlija pusdienlaikā Pļaviņās piestāja Daugavas ūdenstūrisma maršruta izpētes ekspedīcijas dalībnieku plosti. 

Pirmā pietura Pļaviņās plostniekiem bija pie Zviedru skansts estrādes. Šeit viņus sagaidīja Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss, vēstures skolotāja Iveta Krastiņa un pašvaldības pārstāvji. 

Kad bija dzirdēts Zviedru skansts vēstures stāsts un ar to saistītās leģendas, kopā ar pašvaldības pārstāvjiem kāpjot atpakaļ uz plostiem, mērots ceļš līdz nākamajam pieturpunktam - laivu piestātnei iepretim Pļaviņu novada kultūras centram. Ciemiņi paviesojās Tūrisma informācijas centrā, pēc tam arī Pļaviņu novada muzejā un pēc pastaigas pa aizsargdambi aplūkoja plosta modeli. Kā piemiņu no Pļaviņām un noderīgu materiālu ekspedīcijas mērķiem Aigars Lukss ekspedīcijas  dalībniekiem dāvāja grāmatas: Jānis Ivars Padedzis, Mārtiņš Mintaurs  “Atmiņu Daugava” un Jānis Liniņš, Kaspars Zaltāns “Pļaviņām – 90. Pļaviņu pilsētas un tuvākās apkārtnes vēsture no pirmsākumiem līdz 1991. gadam”.  Tālāk ekspedīcijas ceļš veda uz Liepkalniem.  

Unikālā Daugavas ūdenstūrisma maršruta izpētes ekspedīcija norit no 23. jūlija līdz 5. augustam ar mērķi pirmo reizi izstrādāt publiski pieejamu, vienotu karti Latvijas lielākās upes ūdenstūrisma ceļam. Ekspedīcijā ar plostiem devušies 5 vides ekspertu komanda un 10 brīvprātīgie palīgi, mērojot ūdens ceļu no Daugavas augšteces Piedrujas pagastā, Krāslavas novadā, līdz Mangaļsalas bākai Rīgā, piestājot arī Pļaviņu novadā un kopā veicot 352 kilometrus. 

Ekspedīciju organizē Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied Zeme” sadarbībā ar vietējās rīcības grupām no 21 pašvaldības un biedrību “Ūdensmalu attīstībai” sadarbības projekta “DaugavAbasMalas” ietvaros.

Ekspedīcijas komanda dokumentē un mēra tūrisma ūdensceļu, apstāšanās vietas, drošas Daugavas HES apiešanas vietas, kā arī 1km attālumā no krasta - kultūrvēsturiskos objektus un tūrisma pakalpojumu sniedzējus Daugavas abos krastos. Par ekspedīcijas gaitu tiks uzņemta videofilma, fotoreportāža un panorāmas attēli. Tās norisei līdzi var sekot projekta “DaugavAbasMalas” Facebook lapā un  mājaslapā daugavabasmalas.lv.

Ekspedīcijas rezultātā taps ikvienam pieejama, viegli lietojama, interaktīva karte, ar kuras palīdzību interesenti varēs atkārtot šo maršrutu pa posmiem vai kopumā. Plānots, ka karte tiks publiskota līdz šī gada beigām. Tiks radīta arī unikāla Daugavas ūdensceļa zīme, kā arī izstrādāts pētījums par normatīvajiem aktiem, kas regulē ūdensmalu labiekārtošanu. Tāpat pēc ekspedīcijas taps hidrotehniķa atzinumi par pašvaldību norādītajām ūdenstūrisma pieturvietām un to marķēšanu.

“Mēs vēlamies izpētīt, cik droši un ērti ir laivojama Daugava visā tās garumā - no Baltkrievijas robežas līdz pat Mangaļsalai. Ja kādā posmā tā nebūs, varēsim sniegt pašvaldībām un vietējām rīcības grupām padomus ūdensmalu uzlabošanā. Šajā jomā pēdējos gados ir arī daudz paveikts. Lai top redzams!” – uzsver ekspedīcijas vadītājs, hidrotehnisko būvju inženieris un ūdenslīdēju darbu speciālists Guntis Zilberts.

Projekts “DaugavAbasMalas” norisinās no 2018. gada jūlija līdz 2019. gada maijam, un tā ietvaros 21 pašvaldībā notiks vairāk kā 30 dažādi Daugavas upes baseina ekonomiskā potenciāla attīstības izpētes pasākumi ar mērķi paplašināt ap Daugavu esošo vietu ekonomisko potenciālu, tūrisma aktivitātes, uzņēmējdarbības attīstību un nodarbinātību. Projektu atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests, finansē - Eiropas Lauksaimniecības Fonds lauku attīstībai.

Biedrības “Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied Zeme”” projekts „Daugavas upes baseina ekonomiskā potenciāla attīstība” (DaugavAbasMalas) Nr.18-00-A019.332-000002 tiek īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam apakšpasākumā “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība”. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests. www.ziedzeme.lv