Pļaviņieši Saeimas un NVO forumā

Publicēts: 
02.07.2019 - 11:45

Saeimas namā jau 13. reizi noticis Saeimas un nevalstisko organizāciju (NVO) forums. To organizēja parlaments sadarbībā ar NVO. Kopš 2006. gada forums ir kļuvis par ikgadēju tradīciju. Šī gada foruma tēma bija “Meklējot ilgtspējīgus risinājumus valsts attīstībai”. Jēkabpils NVO resursu centru šajā forumā pārstāvēja biedrorganizācijas no Pļaviņu novada - Aiviekstes pagasta senioru biedrība “Ābeļziedi” (B. I. Osīte) un Aiviekstes pagasta sporta biedrība, “Pļaviņu pļāvēji” (valdes priekšsēdētājas vietnieks V. Mironovs).

Kopīgi tika meklēti ilgtspējīgi risinājumi vairākās jomās, kurām izvēlējušies pievērsties 13. Saeimas komisijas un NVO pārstāvji. Foruma dalībnieki varēja piedalīties sešās tematiskajās diskusijās. Tika skarti jautājumi par pilsoniskās sabiedrības ilgtspēju, ilgtspējīgām un demokrātiskām pašvaldībām, depozītsistēmas ieviešanu Latvijā un vides aizsardzību, ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu līdz 2030. gadam izpildi Latvijā un sadarbību ar NVO, lobēšanas regulējumu un praksi, sabiedriskā medija uzdevumiem un neatkarību. Mēs abi izvēlējāmies piedalīties mums aktuālākajās - pirmajās divās diskusijās.

Forumu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Diskusiju par pilsoniskās sabiedrības ilgtspēju vadīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētāja, kura nesen bija arī mūsu novadā - Janīna Kursīte-Pakule. Diskusijas par ilgtspējīgām un demokrātiskām pašvaldībām līdzvadītājs bija , “Zemgales NVO centra” valdes priekšsēdētājs, ar kuru esam pazīstami kopīgajā darbā NVO - Uldis Dūmiņš. Beigās tika sniegti ziņojumi par darba rezultātiem un atgriezeniskā saite no Saeimas un izpildvaras pārstāvjiem. Klātesošos uzrunāja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs un Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāts Arvils Ašeradens un Juris Pūce, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs. Noslēguma runu teica Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere - Le Galla. Tika ievēlēta NVO foruma koordinācijas grupa. Noslēgumā tika izveidot rezolūcija, lai Saeimas komisijai akcentētu prioritātes nākamajam gadam.

Man personīgi patika tas, ka tika akcentēta NVO iesaistīšana valsts budžeta izstrādē. Atgādne, ka “deputātu piektdienās” mums jāaicina deputāti uz reģioniem. Satrauc, ka tikai 10 % vien uzticas Saeimai, nepieciešama sirdsapziņas kontrole. Patika manas arodbiedrības - LIZDA - priekšsēdētājas I. Vanagas rosinājums ēnot nevis Saeimā, bet deputātiem Ēnu dienā doties pie NVO un katrā Saeimas komisijā jābūt cilvēkam, kurš sadarbojas ar NVO. Arī U. Dūmiņa kritika par to, ka NVO nav pietiekoši pieejama prese, īpaši pašvaldībās. Esmu bijusi vienā no pirmajiem šādiem forumiem un varēju salīdzināt - šis bija ļoti pārdomāti rīkots.

Savukārt V. Mironovs brīnījās, ka veseli 144 pašvaldību izdevumi ir reģistrēti valstī. Par to, ka 119 pašvaldībās ap 3000 strādājošo uztraucas par savu nākotni jaunās administratīvi teritoriālās reformas rezultātā, pretojas tai. Ir saprasta atgādne, ka līdzdalība nav tikai sapulces, ko rīkojam. Cerības liksim arī uz pieminēto jauno nodokļu reformu. Bija prieks īpaši par to, ka pirmo reizi mūžā pabūts Saeimā, tās Baltiešu un Sēžu zālēs!

Sapratām, ka NVO iesaistei Saeimas darbā ir liela loma. NVO var ietekmēt Saeimas lēmumus, vērtējot likumdošanas iniciatīvas, sniedzot priekšlikumus to uzlabošanai. Komisijas, izlemjot jautājumus, piesaista arī NVO pārstāvjus. Forumā tika izvērtēti līdzšinējās sadarbības rezultāti un noteikta turpmākās sadarbības programma. Tika teikts paldies NVO par palīdzību patiesas demokrātijas veidošanā! To tālāk sekmēsim visi kopā savā novadā! Mūsu abu paldies “Ābeļziedu” un “Pļaviņu pļāvēju” valdēm par doto iespēju nopietnai un saturīgai dienai Saeimā.

Biruta Irēna Osīte,
Aiviekstes pagasta senioru biedrība “Ābeļziedi”

Foto: Ieva Ābele, Saeima