Pļaviņu Mūzikas skola ieskandina jauno flautu!

Publicēts: 
20.05.2020 - 14:30

Flauta ir viens no vissenākajiem pūšamajiem instrumentiem. Vairāk nekā pirms 900 gadiem tā no Āzijas ieceļoja Eiropā, būdama šajā laikā vēl maza, maza stabulīte ar 6 caurumiņiem.

Flautas priekšteči ir dažādas stabules, svilpes, kas tika veidotas no kaula, māla, koka, bambusa un pat  no stikla.  Ap 1670. gadu franču instrumentu meistari uzlaboja sāniski pūšamas šķērsflautas skanējumu un tehniskās iespējas. Radikāla nozīme flautas pilnveidošanā bija vācu flautista un instrumentu būvētāja Teobalda Bēma (Theobald Böhm) reformai 1832. un 1847. gadā. Tika izmainīta toņcaurumu un vārstu sistēma, paplašinājās diapazons aptverot (h)c1 – d4(f4), flauta ieguva plašas tehniskas un izteiksmības iespējas. Flautas izgatavošanai sāka izmantot arī metālu, tai skaitā sudrabu, zeltu.

Mūsdienās flauta ir viens no populārākajiem pūšaminstrumentiem, ko izvēlas spēlēt ne tikai meitenes, bet arī zēni. Flauta brīnišķīgi skan solo, tās tembrs līdzinās cilvēka balss tembram, un daudzkrāsaini bagātina dažādu kolektīvo muzicētāju sastāvus.

Pļaviņu Mūzikas skolā arī flauta ir viens no populārākajiem instrumentiem un šobrīd tās spēlēšanu apgūst 16 audzēkņi - 14 meitenes un 2 zēni. Katram flautistam ir jābūt savam instrumentam un vecāki cenšas to sagādāt. Tomēr arī skolai ir nepieciešams uzturēt savu instrumentu klāstu, lai atbalstītu jaunos talantus.

Flautistu izpildītājmākslas līmenis Latvijā pieaug ar katru gadu, tādēļ, lai spētu piedalīties konkursos, sniedzot augstvērtīgus priekšnesumus, un izpildot 2019.gada akreditācijas komisijas ekspertu  ieteikumus izglītības iestādes darbības īstenošanas uzlabošanai, tika pieņemts lēmums iegādāties skolai labas kvalitātes instrumentu.

Pateicoties Pļaviņu novada domes finansējumam,  Pļaviņu Mūzikas skolas īpašumā no aprīļa mēneša ir jauna flauta Yamaha 312, kas veidota no apsudrabota korpusa, mehānisma un sudraba galvas. Šis ir pusprofesionāls instruments, ko skola plāno izīrēt tiem audzēkņiem, kas atbildīgi gatavojas konkursiem un spodrina skolas un Pļaviņu pilsētas vārdu.

Jauno flautu ar komponista Henry Mancini (1924-1994.) skaņdarbu ,,Love theme from the Thorn Birds'', tulkojumā ''Dziedoņi ērkšķu krūmā'', ieskandina mūsu skolas 1. flautas klases audzēkne Kaiva Annika Avotiņa. Lai skan!

Mācību nolūkos esam sagatavojuši audiovizuālu materiālu, lai iepazīstinātu jūs  ar vienu no vissenākajiem pūšaminstrumentiem – flautu. Video skaties šeit.

Pļaviņu Mūzikas skolas flautas pedagogs Aiva Siliņa