Pļaviņu novada bibliotēka piedalās Zemgales stāstnieku festivālā

Publicēts: 
11.09.2019 - 10:30

 Latvijā nāk rudens ar pēdējiem graudu kulšanas darbiem, rudens sēnēm un dzērvju atvadu saucieniem agros rītos. Rudens Zemgalē jau astoto reizi nāk ar stāstnieku festivālu “Gāž podus Rundālē” - 6. un 7. septembrī Rundālē, Jelgavā un Bauskā pulcējās UNESCO Nacionālās komisijas Stāstu tīkla bibliotēkas. Šī gada festivāla tēma - «Caur dārzu izgāji un rozes aizdegās», kas noteica stāstu tematiku – mīlestības un kaislību dažādās izpausmes dzīvesstāstos, leģendās, pasakās un literāros stāstos.

Festivāla pirmā diena sākās Jelgavā. Dzirdējām  Jelgavas pilsētas bibliotēkas stāstus, kurus izstāstīja Baibas Īvāne-Kronberga, mācījāmies radošo rakstīšanu kopā ar dzejnieci Lindu Ulāni; gides Signes Lūsiņas vadībā devāmies kopīgā ekskursijā pa Jelgavu, lai iepazītu stāstus par  Jelgavas mīlas pāriem. Un jāsaka, ka bijām pārsteigti, ka tik daudz skaistas mīlestības un kaislību ir virmojušas šajā brīnišķīgajā Zemgales pilsētā – hercogs Jēkabs un Luīze Šarlote, Biruta Skujeniece un Jānis Sudrabkalns, Margarita Kovaļevska un Kārlis Padegs un vēl daudzi citi. Arī tas ir viens no veidiem kā interesanti izstāstīt savas pilsētas pagātnes notikumus.

Vakarā Elejas Tējas namiņā notika lielais stāstu vakars, kur katrs stāstnieks stāstīja savu vai savas dzimtas mīlestības stāstu, arī dažādus atgadījumus, pārpratumus, anekdotes un pasakas. Stāstu vakaru muzikāli bagātināja brīnišķīgais Lielplatones vīru ansamblis "Tikai Tev". Vēlā vakarā vēl paguvām iepazīties ar jaunajām Pilsrundāles bibliotēkas telpām.

            Otrā diena sākās ar viesošanos Brunavas pagasta Amatniecības un kultūras centrā "Mazā muiža” pie mākslinieces Elīnas Kuzņecovas, lai iepazītu senos baroka tērpus un galma noteikumus  uzvedībā, galminieku praktizēto slepeno mīlas valodu, izsmalcinātu un gana sarežģītu. Bet pēcpusdienā piedalījāmies Bauskas pagalmu un Putru svētkos.  Bauskā šie svētki ir ikgadēji un katru gadu arī stāstnieki kuplina svētku norises ar saviem stāstiem.

Divas brīnišķīgi pavadītas dienas – gan stāstot stāstus, gan klausoties citu stāstos, gan dodot citiem, gan mācoties no citiem kopt un veidot sava novada tradīcijas un kultūrvēsturi. Paldies jaukajai festivāla saimniecei, Pilsrundāles bibliotēkas vadītājai Aelitai Ramanei par gūtajām idejām un iedvesmu stāstu tradīcijai Pļaviņās!

 

Vita Silvestova

Pļaviņu novada bibliotēka – UNESCO LNK Stāstu bibliotēka