Pļaviņu novada Grāmatu svētki aicina ar īpašu programmu

Publicēts: 
10.04.2019 - 15:15

Pavasaris Pļaviņās jau trešo gadu atnāk ar svētkiem grāmatu draugiem. Arī šogad 27. aprīlī, kad pēc tradīcijas tiek svinēta pilsētas dzimšanas diena, aicinām visus uz Grāmatu svētkiem Pļaviņu novada kultūras centrā! Žēl, protams, ka aizvadītā gada nogalē ieplānotais notikums sakrīt ar Lielās Talkas datumu, taču ceram, ka, pateicoties agrajam pavasarim, lielie uzkopšanas darbi jau būs paveikti un varēs nodoties svētku sajūtām, godinot rakstītājus, lasītājus un grāmatas.

Grāmatu tirdzniecība

Pļaviņu novada kultūras centra vestibilā svētku apmeklētāji varēs iepazīties ar jaunajām grāmatām, apmeklējot grāmatu izstādi. Grāmatas varēs arī iegādāties par pircējam draudzīgām cenām. Plašu grāmatu klāstu nodrošinās grāmatu apgādi “Zvaigzne ABC” un “Jumava”, kā arī grāmatu vairumtirdzniecības uzņēmums SIA “Virja LK”, kura piedāvājumā būs dažādu Latvijas grāmatu izdevēju grāmatniecības jaunumi.

Grāmata meklē īpašnieku!

Svētku laikā darbosies grāmatu galds “Grāmata meklē īpašnieku!” – tur ikviens svētku apmeklētājs varēs izvietot labi saglabātas, tīras personīgās grāmatas, kuras dažādu iemeslu dēļ ir kļuvušas liekas mājas bibliotēkā, bet nodot makulatūrā grāmatu, kuru varbūt kāds ļoti vēlas iegūt savā īpašumā, arī negribas. Tā būs jauna iespēja grāmatai atrast savu lasītāju un jaunu mājvietu. Aicinām pievērst uzmanību piedāvātajai iespējai!

Grāmatu svētki bērniem

Grāmatu svētkos aicināti piedalīties arī bērni, apmeklējot kanisterapijas nodarbības “Ceļā pie grāmatas kopā ar suni”. Laikā no plkst. 11.00 līdz 15.00 kopā ar suņiem Martu un Niku, viņu saimnieci – kinologi un kanisterapijas asistenti Ingūnu Tihomirovu ieplānotas četras nodarbības 40 minūšu garumā. Starp nodarbībām būs pauzes Martas un Nika atpūtai. Pēdējā nodarbība laikā no plkst. 14.00 līdz 15.00 būs atklātā nodarbība, tajā varēs piedalīties visi interesenti. Lūdzam iepriekš pieteikties, zvanot Bērnu bibliotēkas vadītājai Guntai Grandānei – t. 26481385

Bērnus un viņu vecākus, kuri paši savām rokām vēlas pagatavot kādu jauku rokdarbu, gaidīsim radošajā darbnīcā “Uzbur pavasarim krāsas!”. Prasmes čaklajām rokām ierādīs Jana Krompāne un Kristīne Ginaite, kuras strādā ar bērniem bibliotēku bērnu klubiņos “Sprīdītis” un “Brīnumzeme”.

Grāmatu svētku viesi – rakstnieki

Vienmēr īpašs un gaidīts notikums – tikšanās ar grāmatu autoriem, kas dažkārt liek grāmatas tekstu lasīt uzmanīgāk, uztverot un pamanot tekstā jaunas vērtības.

Plkst. 11.00 - “Vēl viens stāsts no Latvijas vēstures”. Mūsu viešņa būs rakstniece Linda Šmite, kura raksta gan bērniem, gan pieaugušajiem. 2019. gadā iznāca rakstnieces divpadsmitā grāmata “Aizved mani uz Hiršenhofu!”, kādas dzimtas stāsts no Latvijas nesenās pagātnes, gana aizraujošs lasītājiem. Tēma - vācu ieceļotāju - zemkopju kolonija Iršu muižā jeb Hiršenhofā. Ap 1766. gadu, carienes Katrīnas II laikā, tika veikts sociāls eksperiments ar mērķi - rādīt piemēru pamatiedzīvotājiem prasmīgai saimniekošanai. No Vācijas ieceļoja aptuveni 80 vācu ģimenes, saņemot īpašas privilēģijas, lai būtu motivētas par dzīvesvietu izvēlēties Vidzemi - pēc Septiņgadu kara izpostītu Krievijas impērijas nostūri. Izveidojās lielākā vācu kolonija Baltijā, kura pastāvēja līdz 1939. gadam. Iedziļinoties šīs iedzīvotāju kopienas vēsturē un cilvēku likteņos, tapis rakstnieces Lindas Šmites pēdējais romāns.

No bibliotēkas krājuma joprojām lasītāju pieprasīta ir rakstnieces 2016. gadā apgādā “Zvaigzne ABC” iznākusī grāmata “Rainītis” – skumjais stāsts par mazu zēnu, kura māte pelna iztiku ģimenei ārzemēs, bet mazais dzīvo un aug pie vecmāmiņas. Gana bieži sastopama situācija mūsdienu Latvijā.

Plkst. 12.30 – literāra tikšanās “Starp 13 pabeigtām un 3 iesāktām grāmatām” ar svētku viešņu - pazīstamo rakstnieci Andru Manfeldi. Daudzi lasītāji noteikti atceras pirms gadiem lasīto, dziļi personisko atmiņu stāstu “Adata” (2005), kas vēlāk pārtapa Zigmara Liepiņa tāda paša nosaukuma muzikālajā drāmā – rokoperā. Pati autore par šo grāmatu ir teikusi: “Ceru, ka grāmatas izlasīšana izmisušajiem dos cerību, bet tiem, kas novēršas, netīrus nabagus redzot, atgādinās, ka katrs cilvēks pasaulē nāk kā liels noslēpums un āriene var izrādīties maldinoša.”

Andra Manfelde - Latvijā labi zināma kā talantīga rakstniece un dzejniece, daudzu literāru prēmiju un balvu laureāte. Viņa saņēmusi Ojāra Vācieša prēmiju, Annas Dagdas balvu, Egona Līva piemiņas balvu, Indriķa Zeberiņa prēmiju, kā arī Autortiesību bezgalības balvu par grāmatu “Zemnīcas bērni” un dziesmu “Ja tu man esi” no rokoperas “Adata”. Viņas grāmata bērniem ar autores ilustrācijām “Kurš no mums lidos?” saņēma Latvijas Literatūras gada balvu bērnu grāmatu nominācijā.

Rakstnieces darbi ir pieprasīti bibliotēkā, īpaši jau pēdējās grāmatas – aizvadītā gada nogalē iznākušais stāstu krājums “Mājās pārnāca basa” un romāns “Virsnieku sievas”(2017).

Dižlasītāju godināšana

Grāmatu svētku īpašais viesis būs Latvijas Rakstnieku savienības literatūras mēnešraksts “konTeksts”, kuru pārstāvēs redakcijas darbinieki – galvenā redaktore Sandra Ratniece, pazīstamais prozaiķis un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejnieks un atdzejotājs Kristaps Vecgrāvis. Aizvadītā gada nogalē laikraksts izsludināja Latvijas dižlasītāju meklēšanas akciju. Izrādījās, ka trīs no dižlasītājiem dzīvo Pļaviņās – Agate Krista Kriņicka, Pļaviņu novada ģimnāzijas 12. klases skolniece, Uldis Beķeris, mākslinieks – ornamentālists, un Regīna Siliņa - kāda jauka, grāmatas mīloša kundze. Protams, dižlasītājus – pļaviņiešus – palīdzēja noskaidrot novada bibliotēkas bibliotekāres, kuras rakstīja pieteikumus Latvijas dižlasītāja nominācijai. Grāmatu svētkos godināsim mūsu dižlasītājus, bet kaislīgākie un erudītākie - Agate un Uldis - tiks aicināti ar savu lasītāja pieredzi dalīties literārajā mēnešrakstā “konTeksts”, rubrikā “Es lasu”.

Grāmatu svētku programma / 27. aprīlis, Pļaviņu novada kultūras centrs

Pieaugušajiem

10.00 - 15.00

Grāmatu komercizstāde.

Piedalās grāmatu vairumtirgotājs SIA “Virja LK”, apgādi “Zvaigzne ABC” un “Jumava”.

Grāmatu galds “Grāmata meklē īpašnieku!”.

10.30

Grāmatu svētku atklāšana.

11.00

“Vēl viens stāsts no Latvijas vēstures” .

Tikšanās ar rakstnieci Lindu Šmiti, romāna “Aizved mani uz Hiršenhofu!” autori.

12.30

“Starp 13 pabeigtām un 3 iesāktām grāmatām”.

Tikšanās ar rakstnieci Andru Manfeldi (romāns “Virsnieku sievas”, “Mājās pārnāca basa”, “Zemnīcas bērni” u.c.).

14.00

“Nemeklē zemtekstu – labāk “konTekstu”!”.

Grāmatu svētku īpašie viesi - Latvijas Rakstnieku savienības literārā mēnešraksta “konTeksts” redakcijas darbinieki (Sandra Ratniece, Guntis Berelis, Kristaps Vecgrāvis u.c).

Dižlasītāju godināšana.

15.00

“Laimīgais pircējs”.

Grāmatu izloze.

Bērniem

11.00 - 15.00

“Lasām kopā ar sunīšiem!”.

Kanisterapijas nodarbības bērniem vada kinoloģe Inguna Tihomirova.

“Uzbursim pavasarim krāsas!”.

Radošā darbnīca bērniem. Vada Jana Krompāne, Kristīne Ginaite.

 

Izmantosim iespēju 27. aprīlī, sestdien, apmeklēt Pļaviņu novada Grāmatu svētkus Pļaviņu novada kultūras centrā, Daugavas ielā 49!

 

Ineta Grandāne,

Pļaviņu novada bibliotēkas direktore

 

Pasākuma laikā iespējama fotografēšana un filmēšana, materiāli var tikt izvietoti Pļaviņu novada mājaslapā, sociālajos tīklos un “Pļaviņu Novada Ziņās”.