Realizēts projekts “Baltā krusta atjaunošana” Vietalvā

Publicēts: 
25.10.2019 - 09:00

Otrā pasaules kara laikā Vietalvas apkārtnē risinājās aktīva kara darbība, un ar to saistīti arī notikumi pēc kara beigām. Dabas liegumā “Vesetas palienas purvs” atrodas nacionālo partizānu piemiņas vieta. Pēckara gados te darbojās tā saucamā “Pārupa grupa”, kuras vadītājs bija Rihards Pārups. 1946. gadā nodevības dēļ šajā vietā tika nošauti 10 partizāni. Deviņdesmito gadu sākumā tika izveidota piemiņas vieta, kura laika gaitā bija zaudējusi sākotnējo izskatu.

Lai gan šī vieta atrodas pašā meža malā, purvainā vietā, ceļu uz turieni ir atraduši ļoti daudzi. Projektu realizēja bijušie Ulda Eiduka jaunsargu grupas aktīvisti. Tā ietvaros izgatavots un uzstādīts 3 m augsts krusts baltā krāsā. Pēc vecā parauga izgatavotas un uzstādītas jaunas plāksnes ar 1946. gada 2. jūlijā nošauto Latvijas nacionālo partizānu vārdiem. Turpat blakus atjaunota zemnīca, kurā ir improvizēta guļvieta un galds. Uzbūvēts 6 metrus garš tiltiņš, jo, lai nokļūtu šajā vietā, jāšķērso grāvis. Lai vieglāk būtu šo vietu atrast, uzstādītas 2 norādes ar uzrakstu “Baltais krusts”.

Atjaunojot zemnīcu, tika atrasts slēpnis - neparasta kastīte ar zīmuli un blociņu. Izrādās, ka šī vieta ir zināma ne tikai kā piemiņas vieta, bet pazīstama arī “dārgumu meklētājiem” - te ir visā pasaulē pazīstamās GPS slēpņošanas spēles jeb geocaching punkts, un pirmie ieraksti blociņā veikti jau 2009. gadā. Spēle ietver “dārgumu” paslēpšanu un to meklēšanu, publicējot koordinātes internetā. Pēc spēles noteikumiem dalībniekiem jāreģistrējas un slēpnis jānovieto atpakaļ. Dalībnieks no kastītes drīkst paņemt kādu lietiņu jeb “dārgumu”, bet vietā jāatstāj kaut kas cits citiem spēles dalībniekiem. Mūsu kastītē atrodās šādi “dārgumi”: zīmulis, pildspalva, poga, partizānu fotogrāfijas, dziesmas “Div’ dūjiņas gaisā skrēja” notis un vārdi, šķiltavas, kastaņi, uzlīmes un citi interesanti nieki.“Baltā krusta” slēptuves blociņā veikti 94 ieraksti, bet dalībnieku skaits ir daudz lielāks.

Lai spēlētu šo spēli, ir nepieciešams internets un GPS savienojums. Novēlu visiem interesentiem atrast šo vēsturisko piemiņas vietu un atrast slēpni!

Projekta mērķis bija sakārtot šo piemiņas vietu, cienot un godinot kritušos. Manuprāt, tas ir izdevies lieliski, turklāt - ar pievienoto vērtību! Prieks, ka ar geocaching palīdzību esam radījuši interesi par Vietalvas pagasta vēstures liecībām.

 

Rita Zaharāne,
projekta līdzautore