Rīgas Saksofonu kvarteta un Kristīnes Gailītes koncerts "Sniega šūpulī"

Publicēts: 
22.02.2017 - 09:45

2017. gada 3. martā Pļaviņu novada KC notiks viens no Pļaviņu 90 gadu jubilejas pasākumiem - Rīgas Saksofonu kvarteta un solistes Kristīnes Gailītes koncerts “Sniega šūpulī”. (Norises vieta var mainīties. Lūgums sekot informācijai.) Koncerta tematika ir ziema. Bet šī ziema nav skarba, dziļa un auksta, gluži pretēji, tā klausītājiem nes sirdsmieru un siltumu, un tās ir emocijas, pēc kādām klausītāji tiecas šajā laikā. Koncerta nosaukums „Sniega šūpulī” radies iedvesmojoties no programmā iekļautā opusa – šī gada jubilāra, Georga Pelēča kantātes soprānam un saksofonu kvartetam „Sniega šūpulī”. Līdzās atsevišķu daļu atskaņojumam no šī latviešu mūzikas skaņdarba dzirdēsiet arī izcilā latviešu komponista Riharda Dubras saksofonu kvartetam veltītu skaņdarbu „Lux Aeterna”. Koncerta centrālā ass ir latviešu komponistu, klasiķu solo dziesmu atskaņojums inovatīva kameransambļa sastāvā, sadarbojoties Rīgas Saksofonu kvartetam un Kristīnei Gailītei. Šiem mūziķiem veidotās aranžijās solo dziesmas iegūst pavisam jaunu skanējumu, jo tradicionālā klavieru pavadījuma loma uzticēta saksofonu kvartetam. Programmā iekļautas Jāņa Mediņa un Jāzepa Mediņa romantiskākās solo dziesmas, tāpat arī Alfrēda Kalniņa un Jāzepa Vītola darbi, ko ar savu spoži dzidro soprānu izjūt un izdzied izcilā Latvijas Nacionālās operas soliste Kristīne Gailīte. Programmu papildina noskaņās tuva ārzemju komponistu mūzika no saksofonu kvarteta repertuāra. Rīgas saksofonu kvartets daudzsološi sevi pieteica 1992. gadā, un tieši ar tā darbību aizsākusies akadēmiskās saksofonmūzikas ēra latviešu mūzikā. Tas bija laiks, kad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā uzsākta saksofonspēles apmācība (1991) un šis instruments ieguva ļoti plašu popularitāti un ievērību klausītāju vidū. Toreiz kvarteta komanda bija citāda, bet pašreizējā sastāvā mūziķi ir kopā kopš 2013. gada. Līdz šodienai kvartetā palicis tā izveidotājs Artis Sīmanis (alta saksofons). Pārējie dalībnieki  – Katrīna Kivleniece (soprāna saksofons), Ainars Šablovskis (tenora saksofons), Baiba Tilhena (baritona saksofons). Par aktīvu koncertdarbību un augstu māksliniecisko sniegumu 1999. gadā kvartets saņēmis Lielo Mūzikas balvu – Latvijas valsts augstāko apbalvojumu mūzikā. Rīgas saksofonu kvartets ir kā centrālā ass Starptautiskajam Saksofonmūzikas festivālam „Saxophonia”, kas kopš 1999. gada ik otro gadu norisinās Latvijas koncertzālēs. 2015. gada februārī tas pulcēja klausītājus jau devīto reizi. Kristīne Gailīte absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmijas Vokālo nodaļu Lilijas Zilveres klasē (1998) un maģistrantūru prof. Anitas Garančas klasē (2003). Vokālo meistarību papildinājusi meistarklasēs Norvēģijā, Kristiansamnā pie prof. Alesandro Paljaci (2004). Latvijas Nacionālās operas soliste viņa ir kopš 1998. gada. Kristīne Gailīte ir Jāzepa Vītola Starptautiskā vokālistu konkursa laureāte (1995), Starptautiskā vokālistu konkursa pusfināliste (Vācija, Drēzdene, 2001). „Aldara” Gada balvas laureāte (2001), korporācijas „Talavija” profesora Paula Saksa Atzinības balvas ieguvēja (2001), Lielās mūzikas balvas laureāte (2002) un Teātra balvas ieguvēja (2002).