Šodien, 11. septembrī, aicina uz grāmatas “Jānis Zvaigzne. Pārnākšana” atvēršanu un Jāņa Zvaigznes piemiņas koncertu

Publicēts: 
04.09.2018 - 08:30

Latvijas simtgades ietvaros šī gada 11. septembrī plkst.19.00 Pļaviņu novada kultūras centrā notiks grāmatas “Jānis Zvaigzne. Pārnākšana” atvēršanas svētki un Jāņa Zvaigznes piemiņas koncerts. Nepelnīti aizmirstā skolotāja, hronista, mūziķa, diriģenta, komponista, aranžētāja un trompetista Jāņa Zvaigznes (31.10.1912. -20.03.1990.) dzīves gaitas aizsākās un noslēdzās Pļaviņu pusē. Viņa personībai veltītās grāmatas idejas autors ir Jānis Ivars Padedzis. Pasākumu vadīs Pļaviņu novadnieki Dainis Īvāns un Vija Liepiņa. Svētku koncertā skanēs J. Zvaigznes kora dziesmas Ogres novada kultūras centra sieviešu kora “Rasa” izpildījumā, diriģentes Airas Birziņas vadībā, kormeistare Samanta Bernāte, koncertmeistare Ieva Sarja. Savukārt kompozīcijas pūšaminstrumentu orķestrim atskaņos Nacionālo bruņoto spēku (NBS) štāba orķestris ar diriģentu - pulkvežleitnantu Daini Vuškānu.

Jāņa Zvaigznes dzīve un darbs bija cieši saistīts arī ar pūšaminstrumentu orķestriem un Latvijas armiju, tāpēc NBS štāba orķestra izpildījumā koncertā izskanēs kopš pagājušā gadsimta 40. gadiem nespēlēti, bet tajā laikā ļoti populāri koncertskaņdarbi, marši un zaļumballes repertuārs.

Svētku vakara īpašais notikums būs J. Zvaigznes komponētās (teksta autors Kārlis Štrāls) dziesmas “Stepē” (14.02.1948.) pirmatskaņojums sieviešu kora “Rasa” izpildījumā, kā arī populārākās un zināmākās kompozīcijas - valša “Kraukļa viļņos” un „Romantiskās svītas” otrās daļas „Skumjas” (21.07.1940.) atskaņojums. Koncertu bagātinās arī citu latviešu autoru vēsturiskā militārā mūzika. Visus vēsturisko kompozīciju aranžējumus šim koncertam veicis Nacionālo bruņoto spēku Galvenais diriģents - pulkvežleitnants Dainis Vuškāns.

Grāmatas “Jānis Zvaigzne. Pārnākšana” atvēršana un Jāņa Zvaigznes piemiņas koncerts tiek īstenots Pļaviņu novada pašvaldības atbalstītā un līdzfinansētā projekta “Lai izskan Pļaviņu vārds Latvijā! Jānis Zvaigzne. Zemgaļu atgriešanās” ietvaros.

Ieeja pasākumā bez maksas.