A. Štrāla gleznu izstādes atklāšana

Publicēts: 
10.06.2019 - 16:00

Izstāde Pļaviņu novada kultūras centrā būs skatāma no 8. līdz 30. jūnijam.

Gleznotājam Aleksandram Štrālam 12. jūnijā aprit 140 gadi. Viņa jubilejas piemiņas izstādē Pļaviņu novada kultūras centrā ir skatāmi darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja “Kalna Ziedi” un arī no ģimenes krājumiem. Daugava pie Pļaviņām, Elizabete Jaunsudrabiņa, Rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš, Malkas cirtējs, Bērni “Skalduleju” istabā un vēl vairāk kā desmit meistara otas uzburtas ainas gaida savu skatītāju. A. Štrāla glezna Plostnieki, kas tapusi 1929. gadā, ir atzīta par Pļaviņu novada dārgumu un iegūlusi 2015. gadā izdotajā grāmatā Novadu dārgumi. Tagad šis dārgums ir skatāms autora jubilejas izstādē.

Aleksandra Štrāla piemiņas izstādes atklāšana notika sestdien, 8. jūnijā, plkst. 12.00. Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, sniedzot ieskatu bibliotēkas bagātajā krājumā par Aleksandru Štrālu un viņa veidotajām grāmatu ilustrācijām. Atmiņu kamolu ritināja gleznotāja mazmeita Maija Tropa un Aleksandra brāļa, rakstnieka Kārļa Štrāla meita Austra Štrāle. Sarīkojumam muzikālās krāsas piešķīra gleznotāja mazdēls, LNSO mūziķis Arigo Štrāls.

Aleksandrs Štrāls ir dzimis 1879. gada 12. jūnijā Bebrulejā. Lielu daļu sava mūža mākslinieks arī strādājis Pļaviņu novadā. Bebruleja kļuva arī par viņa atdusas vietu, kad mākslinieks 1947. gada 7. oktobrī pēc ilgas slimības devās mūžības ceļos. Krusttēvs – tā viņu sauca tuvinieku saime, un tāds gādīgs un ģimenisks viņš palicis gan laikabiedru, gan tuvinieku atmiņās.

Jau 1909. gadā Jānis Rozentāls par Aleksandru Štrālu raksta: “Viņš ir MĀKSLINIEKS un turklāt mākslinieks ar labi attīstītām acīm un tehnisku izveicību”, bet Jānis Dombrovskis mākslinieku nosauc par latviskās sirds tulku glezniecībā. Edvards Virza ļoti tālredzīgi jau pagājušā gadsimta sākumā atzīmē, ka par A. Štrāla glezniecību būs jārunā kā par izcilu vērtību mākslas vēsturē. 2019. gada vasara ir tas laiks, kad šī saruna iesākas. Cerams, ka tā nepārtrūks. Gleznas un to autors gaida skatītāju.

Izstāde Gleznotājam Aleksandram Štrālam – 140 ir tapusi ar Pļaviņu novada domes un biedrības “Skaldu raksti” atbalstu.

 

Kamena Kaidaka,

biedrības “Skaldu raksti” valdes locekle