Tūrisma sezona Pļaviņu novadā

Publicēts: 
15.05.2015 - 08:30

Maijs ir mēnesis, kad tradicionāli tiek atklāta tūrisma sezona. Arī Pļaviņu novada Tūrisma informācijas centrā (+371 22000981) apmeklētāju statistika pieaug un telefons iezvanās ar katru dienu arvien biežāk, tomēr vairākums par tūrisma iespējām interesējas elektroniski. Aktuāla ir informācija par atpūtas iespējām ģimenēm ar bērniem, pensionāru grupām, individuālajiem ceļotājiem. Balstoties uz katra ceļotāja vēlmēm un interesēm tiek sastādīts individuāls maršruts Pļaviņu novadā.
Cilvēki interesējas gan par sakrālo tūrismu, gan iespēju apskatīt unikālās dolomīta celtnes, gan nesteidzīgām pastaigām gar Daugavu, apskatot plosta modeli un pastaigājoties pa Pļaviņu aizsargdambi. Dodoties uz Draudzības parku, var apskatīt uz rakstnieka J. Jaunsudrabiņa piemiņas akmeņa rakstītu kādu skaistu patiesību: „Visus mūs vieno dabas varenums un skaistums, saule, gaiss, zeme un ūdens, kas mūžam atjaunojas un atjauno.” Turpat blakus čalo Skanstupīte un, pakāpjoties Zviedru skanstī, paveras skaists skats gan uz brīvdabas estrādi, gan Daugavu un ieklausoties, iespējams, laimējas dzirdēt kā treju novadu gaiļi dzied.
Joprojām TOP objekti ir ekskursijas ceptuvē „Liepkalni”(+371 26449567 ) un „Latvju Spīķeris”(+371 26161131) ar plašo tūrisma piedāvājuma klāstu - sākot ar liellaivu „Lāčplēsis” un beidzot ar Mežmalu takām, kas ļauj nesteidzīgi baudīt pastaigas Stukmaņu apkaimē, apskatot Stukmaņu muižu un tās parku, Buļļu ceļu un Stukmaņu muižas īpašnieku dzimtas kapenes Vīnakalna pilskalnā.
Vīnakalna pilskalnā atklātie bedrīšakmeņi (kas šobrīd ir Latvijas Petroglifu centra īpašums un atrodas Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā), tāpat kā Ubadzes ozols, Draudavu krustakmens, Jurģīšu akmens, Pļaviņu Velnakmens un Stukmaņu Pētera akmens, interesē senvietu un mitoloģisko vietu pētniekus. Starpcitu, pie Stukmaņu Pētera akmens šobrīd zemi rotā ziedošas Meža Anemones (Anemone sylvestris).
Odzienas muiža (+371 20533333) vilina ar ekskursijām, alu un naktsmājām. Cilvēki interesējas par multimediālo pasākumu, Pļaviņu novada svētkiem - „Pļaviņu novada stāsts”, kas norisināsies Odzienas muižas parkā 3. jūlijā.
Bet jau 23. maijā „Kalsnavas arborētumā”(+ 371 27841099), ceriņu un rododendru ziedēšanas laikā,(starpcitu, tieši rododendru apstādījumi atrodas Pļaviņu novada, Aiviekstes pagasta teritorijā) notiks brīvdabas koncerts „Serenāde ceriņos”. Aiviekstes pagastā atrodas arī daiļdārzs „Dzeņi” (+371 29378376), kur, laipni smaidot, sagaida saimniece Irēna un piedāvā smelties saules enerģiju,uzspēlēt āra boulingu, uzvārīt zupu, relaksēties un izstaigāt skaisti iekopto dārzu, kur iespējams sastapt pat Vinniju Pūku!
Tūrisma statistikas tendences liecina, ka strauji aug apmeklētāju skaits apskates saimniecībās, kas piedāvā apskatīt, nogaršot un iegādāties saražotos labumus. Pļaviņu novadā ekskursantus gaida mājas vīna darītavā „Dzidris”(+371 29186953), kur tiek piedāvātas vīna prezentācijas un degustācijas, kā arī alus darītavā „BURSH”(+371 29252115), kas ir viena no mazākajām alus darītavām Latvijā, kur tiek piedāvāts izzināt un izgaršot alus tapšanas stāstu. Gatavojoties vasaras sezonai, tiek paplašināta zālāja teritorija, tādejādi piedāvājot vēl vairākas telšu vietas atpūtniekiem.
Arvien vairāk cilvēku iesaistās visā pasaulē pazīstamajā geocaching jeb, latviskojot, slēpņošanas spēlē(spēles mērķis ir atrast šifrētus punktus gan pilsētās, gan laukos, kur paslēpts kāds trauks ar vēstulīti atradējam no iepriekšējiem veiksminiekiem, sīkāk http://abc.geoforums.lv/). Meklējot „dārgumus”, spēles dalībnieki var uzzināt daudz jauna un neparasta par Latviju, iepazīt tās vēsturi, dabu un arhitektūru un priecāties par brīnišķīgām ainavām. Arī Pļaviņu novadā ir vairāki slēpņi, kas galvenokārt atrodas apskates objektu tuvumā. Piemēram, viens no šiem slēpņiem atrodas pie trīslaidumu akmens mūra velvju tilta pār Vesetas upes veco gultni. Atliek vien reģistrēties https://www.geocaching.com/ un doties slēpņot! 
Informācija par šiem un vēl daudziem citiem šajā rakstā neminētajiem apskates objektiem, naktsmītnēm, ēdināšanu un aktīvo atpūtu mūsu novadā pieejama šeit.
Tūrisma centrā, Daugavas ielā 49, pieejamas dažādas tūrisma kartes gan par tuvākiem, gan tālākiem novadiem, Latgales, Kurzemes, Vidzemes un Zemgales reģioniem, Latvijas tūrisma dižvietām, īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, kā arī tūrisma maršrutiem. Iespējams pieteikt ekskursijas, rezervēt naktsmītnes, ceļojumus.

Līva Davidova, Pļaviņu novada Tūrisma informācijas centra vadītāja