Aleksandra Štrāla 140. jubilejai veltīts pasākums un izstādes atklāšana

Norises datums: 
08.06.2019 - 12:00
Norises vieta: 
Pļaviņu novada kultūras centrs
Sākums: 
12:00

8. jūnijā, sestdien, plkst. 12.00 Pļaviņu novada kultūras centra lielajā zālē (Daugavas ielā 49, Pļaviņās) atklās izstādi “Gleznotājam Aleksandram Štrālam 140”, kurā būs apskatāmi mākslinieka darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja “Kalna Ziedi”, kā arī gleznas no privātām kolekcijām. Izstāde veidota ar Pļaviņu novada pašvaldības un biedrības “Skaldu raksti” atbalstu. Tās atklāšanā piedalīsies Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, sniedzot ieskatu par bibliotēkas krājumā glabātajiem materiāliem, kas atspoguļo Aleksandra Štrāla dzīvi un daiļradi. Mākslinieka mazdēls, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis altists Arigo Štrāls, piešķirs sarīkojumam muzikālo krāsainību.

Gleznotāja Aleksandra Štrāla (1879.12.VI – 1947.7.X) dzīves gājums aizsākas gleznainajā Stukmaņu pagasta Bebrulejas ciemā, kur vienmēr klātesošais dabas skaistums mudināt mudināja acīm skatīto un izjusto atainot uz papīra. Bērna gados pie Daugavas un jaunībā, strādājot par pārcēlāju pie upes, braucot uz plostiem, gūtie iespaidi ir tik spēcīgi, ka dzimtās vietas dabas ainavas skaistums ir neizsīkstošs iedvesmas avots visam mākslinieka mūžam.

No 1899. gada līdz 1902. gadam Aleksandrs Štrāls mācās Blūma Mākslas skolā Rīgā, kur iepazīstas un sadraudzējas uz mūžu ar Jāni Jaunsudrabiņu un citiem latviešu māksliniekiem, kuri pagājušā gadsimta sākumā pārstāvēja un veidoja latvisko mākslu. 1903. gadā vairākus mēnešus apguvis glezniecību ķeizariskās Mākslas veicināšanas biedrības skolā Pēterburgā.

Ar Pļaviņām un Daugavu cieši saistīta mākslinieka dzīve un daiļrade, iemūžinot dzimtās vietas dabu un cilvēkus gleznās, strādājot Pļaviņu ģimnāzijā (1922-1929) par zīmēšanas skolotāju. Panākumiem bagāti ir pagājušā gadsimta trīsdesmitie gadi mākslinieka radošajā biogrāfijā – viņa radītās gleznas tiek izstādītas daudzās pasaules pilsētās – Parīzē, Londonā, Maskavā, Krakovā, Varšavā un citur. Arī Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Jēkabpilī un Pļaviņās izstādes seko cita citai. 1936. gadā par gleznu “Daugava agrā pavasarī” Aleksandrs Štrāls saņem Latvijas Kultūras fonda prēmiju. Paralēli gleznām un zīmējumiem, ilustrējis Kārļa Štrāla, Jāņa Jaunsudrabiņa, Emīlijas Prūsas, Vilmas Delles un Alfreda Dziļuma literāro darbu izdevumus.

Mākslinieka darbi tapuši tradicionālā reālisma garā J. Rozentāla un V. Purvīša darbu ietekmē, ar smalku krāsu kolorīta izpratni gleznojot ainavas un sadzīves žanra darbus reālistiskā impresionisma stilā. Gleznojis galvenokārt eļļas tehnikā liriski harmoniskas Daugavas apkārtnes ainavas un apkārtējos cilvēkus – vienkāršos darba darītājus – plostniekus, zvejniekus, malkas cirtējus, ganus; portretējis laikabiedrus. Izjustie zili pelēkie, brūngani oranžie krāsu toņi māksliniekam bijuši tuvi, atainojot Latvijas dabas ainavas rimto skaistumu.

Mākslas vēsturnieks un kritiķis Jānis Siliņš (1896-1991) savulaik par gleznotāju Aleksandru Štrālu rakstīja: “Viņa māksla nemeklē ārējo apzeltījumu, virtuozitātes spožumu. Tā ir pazemīga un sirsnīga, īsta savā iekšējā skaņā un dziļi emocionāla savā izkoptajā lirismā”.
Mākslinieka Aleksandra Štrāla daiļrade ir nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma daļa un latviskās pasaules izjūtas izteicēja krāsās un līnijās.

Izstāde “Gleznotājam Aleksandram Štrālam 140” Pļaviņu novada kultūras centrā (Daugavas iela 49, Pļaviņas) būs apskatāma no 8. jūnija līdz 30. jūnijam.
Darba laiks: otrdienās – sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00 (svētdienās, pirmdienās – brīvdiena).